fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NATO ešte nikdy nebolo jednotnejšie a robí všetko preto, aby Ukrajina ostala slobodná nezávislá a suverénna

NATO je odhodlané podporovať Ukrajinu, aby sa dokázala brániť proti nelegálnej a nevyprovokovanej ruskej agresii.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) ešte nikdy nebola taká jednotná. Vyjadril sa tak predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley. Informuje o tom portál Sky News.

Sila a jednota NATO

„Za 43 rokov, čo nosím uniformu, toto je najjednotnejšie NATO, aké som kedy videl,“ skonštatoval generál Milley na leteckej základni Ramstein v Nemecku, kde sa stretli zástupcovia viac ako 50 krajín, aby prediskutovali pomoc Ukrajine.

I keď sa vojna podľa neho za posledných 11 mesiacov zmenila, „misia tejto skupiny … zostala rovnaká“ a sú odhodlaní podporovať Ukrajinu, aby sa dokázala brániť proti nelegálnej a nevyprovokovanej ruskej agresii. „Slovami prezidenta Bidena… čokoľvek treba, ako dlho bude treba na to, aby ostala Ukrajina slobodná, nezávislá a suverénna“. Stretnutia kontaktnej skupiny sú podľa Milleyho jasnou známkou odhodlania spojencov.

Prezident Putin a Rusko si nakoniec uvedomia chybu svojho strategického omylu“ na Ukrajine, povedal ďalej s tým, že kým „Putin neukončí túto vojnu – vojnu, pre ktorú sa rozhodol – budú krajiny kontaktnej skupiny pokračovať v podpore Ukrajiny,“ prisľúbil.

Prečítajte si tiež:
USA podľa Bidena nedodajú Ukrajine rakety, ktoré by mohli zasiahnuť Rusko. Rozumné rozhodnutie, reagoval Medvedev

Náročná misia

Zároveň však upozornil, že tento rok bude „veľmi, veľmi zložité“ vojensky vytlačiť z Ukrajiny všetky ruské sily. Dôvodom je podľa neho obrovská dĺžka frontovej línie, ktorá sa tiahne od Charkova na severovýchode až po Cherson na juhu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Takže je to obrovské územie. A na tomto území stále zostáva veľa ruských síl na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny,“ vysvetlil a dodal, že to „neznamená, že sa to nemôže stať, neznamená to, že sa to nestane, ale bude to veľmi, veľmi ťažké“.

Americký minister obrany Lloyd Austin na tlačovej konferencii po rokovaniach v Ramsteine ubezpečil, že Kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny nepoľaví a Spojené štáty sú odhodlané viesť tieto koordinované snahy.

Podpora slobody a suverenity

„Tlačíme na to, aby sme naplnili požiadavky Ukrajiny na tanky a ďalšie obrnené vozidlá,“ vyjadril sa a pripomenul, že Spojené kráľovstvo ohlásilo významný dar svojich tankov Challenger Ukrajine, čo bude prvé nasadenie západných bojových tankov na Ukrajine.

V súvislosti s toľko skloňovanými nemeckými tankmi Leopard 2 však podľa Austina dnes nepadlo žiadne rozhodnutie.

Prečítajte si tiež:
Nemecká polícia zrušila na darknete tri webstránky so sexuálnym zneužívaním detí, mali státisíce používateľov

Spojené štáty tiež podľa Sky News vyzvali Ukrajinu, aby pozdržala ďalšiu ofenzívu, kým im spojenci nedoručia ďalšie zbrane a vojaci neabsolvujú potrebný výcvik.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Americká vojenská základňa Ramstein, Bojový tank Leopard 2A4, rusko-ukrajinský konflikt, tanky Challenger 2
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO ešte nikdy nebolo jednotnejšie a robí všetko preto, aby Ukrajina ostala slobodná nezávislá a suverénna © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií