Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NATO oslavuje 75. výročie svojho vzniku v Bruseli, Stoltenberg si zavtipkoval a vyzdvihol Washingtonskú zmluvu (foto)

Väčšia oslava je naplánovaná pri príležitosti samitu NATO, ktorý sa uskutoční v júli.

4.4.2024 (SITA.sk) – Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) oslavuje 75. výročie svojho vzniku. Menšia oslava podpísania Washingtonskej zmluvy, zakladajúceho dokumentu aliancie, zo 4. apríla 1949 sa koná vo štvrtok v Bruseli, kde sa od stredy stretávajú ministri zahraničia členských štátov.

Väčšia oslava je naplánovaná pri príležitosti samitu NATO, ktorý sa uskutoční vo Washingtone 9. až 11. júla.

Priviezli Washingtonskú zmluvu

Stovky zamestnancov zaplnili obrovský priestor v strede rozľahlého bruselského ústredia NATO, zatiaľ čo množstvo ďalších hľadelo dolu z presklených chodníkov a schodísk, keď belgické a holandské vojenské kapely hrali hymnu NATO pri Washingtonskej zmluve, ktorú do Bruselu priviezli zo Spojených štátov.

„Páči sa mi Washingtonská zmluva. V neposlednom rade preto, že je veľmi krátka,“ vyjadril sa s humorom generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Len 14 odsekov na niekoľkých stranách. Nikdy neznamenal jediný dokument s tak málo slovami toľko pre toľko ľudí. Toľko bezpečnosti. Toľko prosperity a toľko mieru,“ skonštatoval.

Blinken vzdal poctu miliónom vojakov

Na menšej ceremónii mimo Bruselu v stredu večer americký minister zahraničia Antony Blinken vzdal poctu „miliónom vojakov, námorníkov a letcov, ktorých odvaha a ochota nasadiť svoje životy dali váhu nášmu posvätnému záväzku brániť sa navzájom„.

Blinken povedal, že aj keď si ministri zahraničných vecí pripomínajú viac ako sedem desaťročí mieru, „táto bezpečnosť – spolu s hlavnými princípmi aliancie, ktorými sú demokracia, sloboda a právny štát – je opäť ohrozená tými, ktorí veria, že sila robí právo… a ktorí sa snažia prekresliť hranice silou“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
NATO oslavuje 75. výročie svojho vzniku (fotografie)

Článok 5 bol použitý raz

Výročie aliancie si jej 32 členov totiž pripomína na pozadí vojny na Ukrajine, ktorá čelí nedostatku munície a lepšie vyzbrojeným ruským silám. Krajiny teraz zvažujú plán dlhodobej vojenskej pomoci pre Kyjiv.

Od jej vzniku v roku 1949 sa aliancia takmer strojnásobila, pričom jej najnovší členovia Fínsko a Švédsko k nej pristúpili v rekordnom čase. Kolektívnu bezpečnostnú záruku NATO po rokoch neutrality vyhľadali po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu.

Tento sľub zastrešuje článok 5 spomenutej Washingtonskej zmluvy, pričom stanovuje, že útok na kohokoľvek z členov bude čeliť jednotnej reakcii aliancie. Článok bol použitý iba raz, po útokoch extrémistickej organizácie al-Káida v USA v roku 2001.

Viac k témam: NATO, Výročie
Zdroj: SITA.sk – NATO oslavuje 75. výročie svojho vzniku v Bruseli, Stoltenberg si zavtipkoval a vyzdvihol Washingtonskú zmluvu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií