Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NATO reaguje na vyhrážky Ruska, chystá sa štvornásobne zvýšiť počet vojakov vo východnom krídle

Lídri aliancie by na dvojdňovom summite vo Vilniuse mali schváliť rozhodnutie zvýšiť ich počet na štyri až päťtisíc v každej krajine.

11.7.2023 (SITA.sk) – Krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa chystajú v reakcii na hrozby z Moskvy zoštvornásobiť svoju vojenskú prítomnosť vo východnom krídle aliancie, pri hraniciach s Ruskom. Ako informuje web Moscow Times s odvolaním sa na noviny New York Times, počet vojakov v ôsmich krajinách východného krídla by sa mal zvýšiť na takmer 40-tisíc.

Bojové skupiny nasadené na východe NATO majú dovedna cez 10-tisíc vojakov. Lídri aliancie by na dvojdňovom summite vo Vilniuse, ktorý sa začína v utorok, mali schváliť rozhodnutie zvýšiť ich počet na štyri až päťtisíc v každej krajine. Napríklad Nemecko vyšle dodatočných štyritisíc vojakov na miesto trvalého nasadenia v Litve a Kanada 1 200 vojakov do Lotyšska.

Po začiatku ruskej vojny na Ukrajine NATO oznámilo vznik síl rýchlej reakcie so 40-tisíc príslušníkmi. Aliancia ich plánuje rozšíriť na 300-tisíc.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Summit NATO, Vojaci NATO
Zdroj: SITA.sk – NATO reaguje na vyhrážky Ruska, chystá sa štvornásobne zvýšiť počet vojakov vo východnom krídle © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií