Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na slovenskom trhu sa opäť objavila nebezpečná kozmetika. Týchto produktov sa vyvarujte

Tentoraz sa na Slovensku môže nachádzať nebezpečné telové mlieko s názvom Night perfumed and shimmered body lotion od značky Judith Leiber z USA. 

Na konkrétne telové mlieko upozornila TASR, keď zverejnila vyhlásenie hygienika SR Jána Mitasa: „Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj v Slovenskej republike.“

Mlieko obsahuje koncentračné látky, ktoré musia byť vyznačené na obale. Zdroj: overstock.com

Judith Leiber

Ak máte doma tento produkt, skontrolujte číslo výrobnej dávky. Výrobná dávka 17X610203 s čiarovým kódom 899219002819 obsahuje zakázanú látku isobutylparaben. Táto látka nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov. „Ďalej bolo zistené, že vo výrobku sa nachádzajú vonné látky (Limonene, Linalool, Coumarin, Citronellol a Alpha-isomethyl ionone) v koncentráciách, ktoré si vyžadujú, aby ich prítomnosť bola vyznačená na obale,“ upresnil Úrad verejného zdravotníctva SR. Tento výrobok môže u citlivých osôb spôsobiť alergickú reakciu.

Pr. Francoise Bedon Paris

Úrad verejného zdravotníctva ďalej varoval aj pred výrobkom Lait Eclaircissant (Lichtening Milk) značky Pr. Francoise Bedon Paris. Výrobná dávka S 170197 170171 s čiarovým kódom 0 98864 90065 9, a tiež iné výrobné dávky od výrobcu Dermacos obsahujú hydrochinón. Táto látka je určená výhradne na profesionálne použitie a používa sa len do výrobkov, ktoré slúžia na nechtový dizajn.

Mlieko na zosvetlenie pokožky obsahuje nebezpečné látky, ktoré sa môžu využívať výlučne v nechtovom dizajne. Zdroj: ÚVZ SR

V minulom roku sa na trhu objavilo viacero nebezpečných produktov

Každý rok nás informuje ÚVZ SR o nebezpečných kozmetických výrobkoch, ktoré sa môžu objavovať aj na slovenskom trhu.

Tieto produkty nahlásili do systému RAPEX – rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky – kontrolné orgány vo Francúzsku, Estónsku či v Nórsku.

Prehľad nebezpečnej kozmetiky

Minulý rok nás ÚVZ upozornil na mydlo značky BADEFEE – Pralinés de bain od výrobcu Bo Cosmetic GmbH z Nemecka. „Výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ uviedol ÚVZ.

Produkt síce neobsahuje žiadne životu nebezpečné látky, no hygienici sa obávajú o zdravie detí. Zdroj: ÚVZ SR

Čo sa tohto mydla týka, súhlasíme s vyjadrením konkrétneho úradu, pretože pri zlom skladovaní si ho nejedno dieťa môže pomýliť s cukrovinkou, ktorej konzumácia sa razom môže zmeniť na nešťastie. Aj keď skladovanie už nie je starosť výrobcov, ale rodičov. 

Hygienici nás ďalej minulý rok varovali pred kakaovým maslom určeným pre dojčiace matky – Nursing Butter with Pure Cocoa Butter značky Palmers od výrobcu E.T. Browne Drug Co. Produkt pochádza zo Spojených štátov amerických a nachádzajú sa v ňom konzervačné látky Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Kakaové nezmývateľné maslo pre dojčiace matky môže spôsobovať alergické reakcie. Zdroj: ÚVZ SR.

Nebezpečná je aj sada na bielenie zubov Kit de 15Pcs Blanchiment des Dents značky niceEshop od neznámeho výrobcu z Číny. Sada obsahuje veľké množstvo peroxidu vodíka, ktorý podľa odborníkov môže viesť k poškodeniu zubnej skloviny či dokonca k strate zubov.

Bieliaca sada z Číny obsahuje veľké množstvo peroxídu vodíka. Zdroj: ÚVZ SR

Ďalší nebezpečný výrobok nahlásili do spomínaného systému RAPEX kontrolné orgány v Českej republike a Taliansku. Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ informovala agentúru SITA o parfume OPIUM POUR HOMME značky YVFS SAINT LAORNFT. „Parfum“ pochádza z Číny a ide o falzifikát značky YVES SAINT LAURENT.

Čínsky falzifikát známej značky nemá na obale vyznačené látky, ktoré informujú spotrebiteľov o výskyte koncentrátov. Zdroj: ÚVZ SR

„Vo výrobku bola zistená prítomnosť látok Cinnamal, Linalool, Benzyl Benzoate, Coumarin, Citronellol, Eugenol, Cyclohexene Carboxaldehyde a Geraniol, ktoré neboli uvedené v zozname zložiek. Analýzou bolo zistené, že vo výrobku sa nachádzajú látky v koncentráciách, ktoré si vyžadujú, aby ich prítomnosť bola vyznačená na obale,“ informoval o výskyte nebezpečných látok ochranný orgán. Vyznačenie týchto látok na obale má slúžiť pre spotrebiteľov na ochranu pred látkami, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Je pravda, že aj v značkových výrobkoch sa občas vyskytne zdraviu škodlivá látka. Tieto produkty sú následne stiahnuté z predaja. Avšak za celú redakciu vám chceme odporučiť, aby ste si kozmetiku, parfumy ani bieliace sady neobjednávali z Číny a od neoverených predajcov. Ide predsa o vaše zdravie.

Zdroj: topky.sk, webnoviny.sk, ekonomika.sme.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií