Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Niektoré chemikálie v elektronike sú toxické: Pozor na tieto ťažké kovy

Zariadenia vo vašej domácnosti, ako sú telefóny, počítače, tablety, televízory, herné konzoly či inteligentné kuchynské spotrebiče, sú vyrobené zo stoviek komponentov a tisícov chemikálií. Niektoré z týchto chemikálií sú toxické. Ide predovšetkým o ťažké kovy, spomaľovače horenia, antistatické látky alebo zmäkčovadlá plastov. Kľúčovou otázkou však je, ako veľmi ste vystavení riziku?

Pokiaľ telefóny, počítače či kuchynské spotrebiče používate správne, expozícia toxickým látkam je pomerne nízka. Napríklad v prípade mobilného telefónu sa rukou za normálnych okolností nedotýkate dosky plošných spojov. Chemikálie v elektronike môžu byť aj napriek tomu nebezpečné. Pri používaní mnohých spotrebičov sa musíte uistiť, že ich skladujete na vhodnom mieste. V opačnom prípade hrozí, že toxínmi kontaminujete celú svoju domácnosť.

Chemikálie v elektronike podliehajú predpisom

Cieľom právnych predpisov Európskej únie o chemikáliách je obmedziť alebo úplne vylúčiť používanie nebezpečných chemikálií v elektronike, predovšetkým ak existujú bezpečnejšie alternatívy. „Tieto bezpečnejšie alternatívy by mali využívať aj spoločnosti, ktoré elektroniku vyrábajú,“ uviedla Európska chemická agentúra na svojich webových stránkach.

Ťažké kovy môžu byť nebezpečné

Agentúra varuje, že si treba dávať pozor predovšetkým na ťažké kovy. Tie sú v súčasnosti vo väčšine elektronických zariadení nevyhnutné. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ťažké kovy patria:

  • kadmium – používa sa v nabíjateľných počítačových batériách, kontaktoch a spínačoch
  • ortuť – používa sa v LCD displejoch mobilných telefónov a počítačových monitoroch s plochou obrazovkou, ako aj v spínačoch, batériách a žiarovkách
  • olovo – používa sa v katódových trubiciach v počítačových a televíznych obrazovkách
  • šesťmocný chróm – používa sa na výrobu rôznych kovových puzdier
  • nikel – používa sa v doskách plošných spojov a spájkovaní niektorých mobilných telefónov
  • olovo a kadmium – používajú sa v nabíjateľných batériách v herných konzolách a elektronických hračkách

Rovnako nebezpečné chemikálie v elektronike sú aj spomaľovače horenia, ktoré sa používajú ako prevencia proti požiaru. „Jedným z účinkov týchto spomaľovačov je, že vďaka nim máte viac času pustiť zariadenie z ruky ešte predtým, než vzbĺkne,“ vysvetlila Európska chemická agentúra. Ide preto o ťažko rozložiteľné látky, ktoré v prírode zostávajú veľmi dlhú dobu. Niektoré spomaľovače horenia sa môžu uvoľňovať z elektronických zariadení do vzduchu alebo prachu.

Niektoré chemikálie v elektronike sú toxické: Pozor na tieto ťažké kovy
zdroj: shutterstock

Je dobré vedieť, ako sa chrániť

Dôležité je preto dodržiavať bezpečnostné opatrenia a používať elektroniku správne. Najlepšie urobíte, ak budete vyhľadávať elektroniku označenú oficiálnou environmentálnou značkou. Uprednostniť by ste tiež mali zariadenia s označením CE. „To znamená, že výrobca zaručuje, že výrobok spĺňa bezpečnostné požiadavky stanovené Európskou úniou,“ objasnila agentúra.

Chemikálie v elektronike by zo zákona mali poznať predovšetkým kompetentní zamestnanci maloobchodov či samotní predajcovia. O chemických látkach v zariadeniach sa preto pokojne informujte aj priamo v predajni. Predajca by vám mal vedieť povedať, ako spotrebič správne používať a na čo si dávať pozor.

Pozor treba dávať aj na ratolesti. „Nedovoľte, aby malé deti hrýzli či rozoberali elektroniku,“ radí agentúra. Netreba zanedbať ani správnu recykláciu. Toxické materiály v elektronických zariadeniach môžu vážne poškodiť životné prostredie, preto nebuďte ľahostajní a akúkoľvek, nielen toxickú elektroniku, recyklujte podľa stanovených predpisov. Podľa Európskej chemickej agentúry urobíte najlepšie, ak ich odovzdáte do miestnej odpadovej či recyklačnej stanice.

Zdroj ECHA
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií