Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dovolenkári, na TIETO krajiny rovno zabudnite! Kde všade hrozí nebezpečenstvo?

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje na relatívnu bezpečnosť v krajinách a niektoré odporúča z cestovateľských plánov radšej vynechať.

Ministerstvo aplikuje 4 stupne cestovných odporúčaní:

  • 1. stupeň – varovanie (výstraha),
  • 2. stupeň – zvážiť nevyhnutnosť cestovania (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí),
  • 3. stupeň – odporúčanie necestovať (necestovať do určitých oblastí),
  • 4. stupeň – odporúčanie opustiť krajinu.
Zdroj: mzv.sk

Kde je situácia najhoršia?

Štvrtý stupeň, ktorý znamená odporučenie krajinu opustiť, platí v prípade oblastí postihnutých ozbrojenými konfliktmi.

Odporúča sa opustiť tieto krajiny: Irak, Jemen, Sýria, Líbya a Somálsko.

Ani Egypt nie je najšťastnejším riešením

Egypt je mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov. Pláže, more, púšť, ťavy, pyramídy a mnoho iného, nám kultúrne vzdialeného, je skutočne veľkým ťahákom.

Egypt majú Slováci radi, nie je tam však najbezpečnejšie. Zdroj: unsplash.com

Pre Egypt vydalo ministerstvo tretí stupeň, to znamená, že doň neodporúča cestovať. „Upozorňujeme slovenských občanov, že na severnom Sinaji platí okrem výnimočného stavu aj zákaz nočného vychádzania,“  píšu na stránke. Severný Sinaj i západ krajiny (hranica s Líbyou) je podľa ministerstva dlhodobo rizikovou oblasťou. Tým, čo už sú v krajine, sa odporúča dodržiavať pokyny cestovnej kancelárie a delegátov. Všeobecne však platia pravidlá, ako napríklad zdržiavať sa najmä v areáli hotela a vyhýbať sa verejným plážam.

https://www.instagram.com/p/BzlWF7aF-xj/

Neodporúča sa cestovať do krajín ako: Afganistan, Pakistan, India, Filipíny, Sudán, Južný Sudán, Stredoafrická republika, Mali, Benin, Burkina Faso a Venezuela.

A čo Turecko?

Podľa riaditeľa konzulárneho odboru MZVaEZ SR Martina Bezáka je v rámci organizovaného cestovného ruchu je u Slovákov číslom jeden z hľadiska obľúbenosti práve Turecko. Zatiaľ čo ho v minulom roku navštívilo 180 000 Slovákov, tento rok sa očakáva, že počet turistov vzrastie aj na 200 000.

Pre túto krajinu platí dlhodobo 2. stupeň, teda treba zvážiť návštevu určitých oblastí – najmä pohraničné regióny juhovýchodného Turecka. Bezpečnostné riziká sa tu zvýšili v dôsledku situácie v susednej Sýrii a Iraku.

Na známe letné dovolenkové destinácie (Anatalya, Alanya, Izmir, Bodrum, Kappadokia, Ankara, Istanbul) sa riziko nevzťahuje.

https://www.instagram.com/p/BzpftofH8J_/

Pokiaľ nemusíte, nechoďte do týchto oblastí v Turecku: Adana, Hatay, Gazi Antep, Şanliurfa, Mardin, Şirnak a Hakkari.

Kde sa, naopak, vôbec nemusíte báť? Medzi nebezpečné krajiny určite nepatrí neďaleké Chorvátsko – inšpirujte sa týmto článkom a 5 najkrajšími plážami.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií