fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nebezpečné mikroplasty sú všade okolo nás a ohrozujú zdravie

Máte tip? napíšte nám mailom

O tom, že nebezpečné mikroplasty sa nachádzajú v životnom prostredí, sa hovorí už dlho. Ohrozujú ľudí aj zvieratá a mesačne ich zjeme naozaj dosť.

Mikroplasty vo vode i v pôde

Mikroplasty zamestnávajú médiá po celom svete. Sú to veľmi malé kúsky plastov, ktorých veľkosť je menej ako päť milimetrov. Poznáme dve skupiny mikroplastov, a to primárne a sekundárne. Tie primárne sa do prírody dostali už také maličké. Sekundárne vznikajú rozpadom väčších kusov, napríklad plastových tašiek, fliaš alebo rybárskych sietí. Vytvárame ich všetci: vyhadzujeme odpad, perieme syntetické oblečenie, používame kozmetiku s mikroperlami alebo abrazívnymi čiastočkami. Objavujú sa vo vode, vzduchu i v pôde. Vietor ich môže odviať aj na miesta, kde žiadni ľudia nežijú. Odhaduje sa, že týždenne zjeme mikroplasty vo veľkosti kreditnej karty a za mesiac vo veľkosti zubnej kefky. Aj keď zatiaľ nie sú presne známe ich účinky na ľudský organizmus, obsahujú rozličné stabilizátory, spomaľovače horenia a iné chemické látky, ktoré sú pre nás nebezpečné.

Do tela sa dostávajú rôzne

Mikroplasty sa nachádzajú aj v živočíchoch, ktoré konzumujeme. Nemusia to byť len ryby, hoci v oceánoch je plastov naozaj veľmi veľa. Okrem toho sú vo vode, ktorú pijeme i vo vzduchu, ktorý dýchame. Objavili sa aj v nápojoch, pive, mede alebo soli. Nájdeme ich aj na najodľahlejších miestach ako najhlbšie časti oceánu, neobývané horské časti alebo rieky v pralesoch. Nesmie sa zabúdať ani  na to, že sú obsiahnuté aj v pôde. Posledné výskumy ukazujú, že mikroplasty môžu napríklad zastaviť rast dážďoviek a spôsobiť ich chudnutie. Je len otázkou času, kedy sa začnú viac sledovať niektoré ľudské choroby a vplyv mikroplastov na naše zdravie.

Prečítajte si tiež:
Bratislava bude mať vlastné stádo oviec, ktoré sa postará o trávu v chránených územiach
Nebezpečné mikroplasty sú všade okolo nás a ohrozujú zdravie
odpady-portal.sk

Je to celosvetový problém

Problém s plastami je celosvetový. Rozdiely sú však regionálne, napríklad vo vode v USA je dvakrát viac mikroplastov ako v Európe.  Z plastov sa vyrába veľké množstvo spotrebného tovaru, ktorý má doma väčšina ľudí. Odborníci to označujú ako dobu plastovú a riešenie je behom na dlhé trate. Začať treba znížením množstva plastov v prírode a zmenou myslenia konzumentov i výrobcov. V opačnom prípade mikroplasty budú ešte diskutovanejšou témou a problémom, ktorý budú musieť riešiť vlády väčšiny štátov.

Nebezpečné mikroplasty sú všade okolo nás a ohrozujú zdravie
hydrotech-group.com

Prečítajte si tiež:

Plasty sú aj na dne Mariánskej priekopy. Objavil ich americký podmorský bádateľ

Zdroj: europarl.europa.eu  hydrotech-group.com  odpady-portal.sk  ta3.com  tvnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií