fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nechceš byť v starobe dementný? Tak sa zdvihni a niečo rob

Máte tip? napíšte nám mailom

Demencia trápi čoraz viac ľudí, nebuď jedným z nich!

Dlhé roky prevláda názor, že starecká demencia sa rokmi rozvíja vďaka dedičnosti. No kanadskí vedci z McMaster University, ktorí sa posledných 5 rokov venovali pozorovaniu a skúmaniu viac než 1 600 ľudí, ktorých toto ochorenie trápi, tvrdia, že nielen genetika zohráva významnú rolu v tom, či ťa postihne alebo nie.

Vedci prišli k zisteniu, že veľmi rizikový je i sedavý spôsob života. „Zistili sme, že fyzická aktivita zohráva významnú rolu pri ochrane organizmu pred demenciou. Pokiaľ sa starší ľudia pravidelne hýbu, chránia tým nielen svoje srdce, ale i mozog. A naopak, ak majú nedostatok pohybu, môže to úplne zvrátiť výhodu, ktorú im prináša genetika, vysvetľuje spoluautorka štúdie, profesorka Jennifer Heisz.

Nakoľko väčšina ľudí má vo svojej genetickej výbave náchylnosť k demencii, môže pravidelný pohyb a cvičenie zohrávať kľúčovú rolu. Je to preto, že starecká demencia naberá na obrátkach a pomaly možno povedať, že nesie dokonca známky epidémie. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku a toto ochorenie postihuje najmä starších.

Prečítajte si tiež:
Video: Umelec vytvoril lampu, ktorá vytvára búrku vždy, keď Donald Trump pridá príspevok na Twitteri. Prečo?

Zatiaľ, čo medzi seniormi okolo veku 65 rokov trpí demenciou približne 2% ľudí, tí vo veku 75 až 85 rokov sú postihnutí týmto ochorením až v 11%-nej miere. V ešte vyššom veku stúpajú percentá až na jednu tretinu! V súčasnosti na svete žije so stareckou demenciou 47 a pol milióna ľudí, no predpokladá sa, že v roku 2050 ich bude až 115 a pol milióna.

Pokračovanie na ďalšej strane.

„Aj keď vek stále zostáva hlavným rizikovým faktorom pri rozvoji demencie, zo štúdií vyplýva, že medzi ochorením, genetikou a životným štýlom existujú silné väzby, tvrdí spoluautor štúdie, profesor Parminder Raina.

„Aktívny životný štýl, ktorý zahrňuje i pravidelný pohyb, vedie k lepšiemu a efektívnejšiemu fungovaniu mozgu, o tom nepochybujeme. No ak by sa nás teraz začali praktickí lekári pýtať, aký presný druh pohybu by mali svojim pacientom naordinovať, nevedeli by sme zatiaľ odpovedať s určitosťou, vraví profesorka Barbara Fenesi, ktorá si je vedomá, že výskum ešte má svoje medzery. V súčasnosti sa už však začína výskum, ktorý je zameraný práve na toto odhalenie.

Prečítajte si tiež:
Žena dala ponuku mužovi, ktorý jej ukradol peňaženku. Jej reakcia ho dojala k slzám

Okrem toho, že starecká demencia spôsobuje zabúdanie, spôsobuje aj cievne a degeneratívne procesy v mozgu, ktoré sú žiaľ neliečiteľné a nezvratné. Ochorenie sa postupom času zhoršuje a u pacientov dochádza k zmätenosti, zmene správania a nakoniec sa o seba nedokážu sami postarať.

Zdroj: novinky.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií