Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nechceš byť v starobe dementný? Tak sa zdvihni a niečo rob

Demencia trápi čoraz viac ľudí, nebuď jedným z nich!

Dlhé roky prevláda názor, že starecká demencia sa rokmi rozvíja vďaka dedičnosti. No kanadskí vedci z McMaster University, ktorí sa posledných 5 rokov venovali pozorovaniu a skúmaniu viac než 1 600 ľudí, ktorých toto ochorenie trápi, tvrdia, že nielen genetika zohráva významnú rolu v tom, či ťa postihne alebo nie.

Vedci prišli k zisteniu, že veľmi rizikový je i sedavý spôsob života. „Zistili sme, že fyzická aktivita zohráva významnú rolu pri ochrane organizmu pred demenciou. Pokiaľ sa starší ľudia pravidelne hýbu, chránia tým nielen svoje srdce, ale i mozog. A naopak, ak majú nedostatok pohybu, môže to úplne zvrátiť výhodu, ktorú im prináša genetika, vysvetľuje spoluautorka štúdie, profesorka Jennifer Heisz.

Nakoľko väčšina ľudí má vo svojej genetickej výbave náchylnosť k demencii, môže pravidelný pohyb a cvičenie zohrávať kľúčovú rolu. Je to preto, že starecká demencia naberá na obrátkach a pomaly možno povedať, že nesie dokonca známky epidémie. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku a toto ochorenie postihuje najmä starších.

Zatiaľ, čo medzi seniormi okolo veku 65 rokov trpí demenciou približne 2% ľudí, tí vo veku 75 až 85 rokov sú postihnutí týmto ochorením až v 11%-nej miere. V ešte vyššom veku stúpajú percentá až na jednu tretinu! V súčasnosti na svete žije so stareckou demenciou 47 a pol milióna ľudí, no predpokladá sa, že v roku 2050 ich bude až 115 a pol milióna.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií