fbpx
Nechceš byť v starobe dementný? Tak sa zdvihni a niečo rob

Nechceš byť v starobe dementný? Tak sa zdvihni a niečo rob

Demencia trápi čoraz viac ľudí, nebuď jedným z nich!

Dlhé roky prevláda názor, že starecká demencia sa rokmi rozvíja vďaka dedičnosti. No kanadskí vedci z McMaster University, ktorí sa posledných 5 rokov venovali pozorovaniu a skúmaniu viac než 1 600 ľudí, ktorých toto ochorenie trápi, tvrdia, že nielen genetika zohráva významnú rolu v tom, či ťa postihne alebo nie.

Vedci prišli k zisteniu, že veľmi rizikový je i sedavý spôsob života. „Zistili sme, že fyzická aktivita zohráva významnú rolu pri ochrane organizmu pred demenciou. Pokiaľ sa starší ľudia pravidelne hýbu, chránia tým nielen svoje srdce, ale i mozog. A naopak, ak majú nedostatok pohybu, môže to úplne zvrátiť výhodu, ktorú im prináša genetika, vysvetľuje spoluautorka štúdie, profesorka Jennifer Heisz.

Nakoľko väčšina ľudí má vo svojej genetickej výbave náchylnosť k demencii, môže pravidelný pohyb a cvičenie zohrávať kľúčovú rolu. Je to preto, že starecká demencia naberá na obrátkach a pomaly možno povedať, že nesie dokonca známky epidémie. Ľudia sa dožívajú vyššieho veku a toto ochorenie postihuje najmä starších.

Zatiaľ, čo medzi seniormi okolo veku 65 rokov trpí demenciou približne 2% ľudí, tí vo veku 75 až 85 rokov sú postihnutí týmto ochorením až v 11%-nej miere. V ešte vyššom veku stúpajú percentá až na jednu tretinu! V súčasnosti na svete žije so stareckou demenciou 47 a pol milióna ľudí, no predpokladá sa, že v roku 2050 ich bude až 115 a pol milióna.

Pokračovanie na ďalšej strane.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  ŠOKUJÚCI OBJAV: Mozog aj po smrti vykazuje aktivitu ako pri hlbokom spánku
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.