Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tieto telesné zmeny signalizujú, že málo spíš. Zisti, či nie je čas zaliezť do postele!

V dnešnej dobe je pomerne náročné vybudovať si správny spánkový rytmus. Ľudí láka zábava v nočných kluboch alebo musia pracovať. Nedostatok spánku sa však môže negatívne odraziť na našom zdraví. Zisti teda, či nepotrebuješ zmeniť svoj režim a častejšie dať prednosť spánku!

Nedostatok spánku pomôžu odhaliť aj tieto varovné signály.

Priberáš

Pribúdanie kíl nemusí byť spôsobené len prejedaním či nedostatkom pohybu. Je to spôsobené tým, že pokiaľ si dlho hore, je aktivovaný stresový hormón korizol, ktorý dáva podnet k ukladaniu tukov. Fakt, že priberanie a dĺžka spánku spolu súvisí preukázalo aj niekoľko výskumov.

Nedokážeš sa sústrediť

Ak sa človek v noci poriadne nevyspí, nedokáže sa plne koncentrovať, poriadne premýšľať a rýchlo sa rozhodnúť. Podľa výskumov už jedna prebdená noc dokáže znížiť ostražitosť a mentálne pochody až o 32 percent. Jedna zo štúdií dokonca tvrdí, že pri dlhodobom spánkovom deficite sa zmenšuje objem mozgu a aj jeho hustota, čo môže vplývať na dôležité duševné procesy.

Strácaš kontrolu nad emóciami

Aj to, že je človek po noci strávenej bez spánku krehkejší a nestálejší, má odôvodnenie. Ak sa človek nevyspí alebo vyspí nedostatočne, je rozladený a ľahšie prepadá stresu a zbytočnej panike. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí zanedbávajú spánok, sú skôr náchylnejší k depresii.

Oslabená imunita

Nedostatok spánku sa podpisuje aj na našej imunite. Tá je oslabená a dáva tak ľahší prienik rôznych vírusov a ochorení. Takže ak si často prechladnutý, mal by si sa zamyslieť aj nad tým, ako dlho (a či vôbec) spíš.

Pokračovanie na ďalšej strane

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií