fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nehazardujte so zdravím: Vedľajšie účinky liekov okamžite hláste

Máte tip? napíšte nám mailom

Pri užívanie liekov môžete pociťovať iné vedľajšie účinky, ako popisuje príbalový letáčik. Napriek tomu, že odborníci liek testujú ešte pred jeho uvedením na trh, každý organizmus na liečivé látky reaguje inak. Predstavitelia Asociácie na ochranu práv pacienta preto radia, aby ste každý vedľajší účinok nahlásili svojmu lekárovi. V opačnom prípade môžete ublížiť vlastnému zdraviu.

Aj testované lieky môžu spôsobiť vedľajšie účinky, o ktorých sa v príbalových letákoch nedočítate. Asociácia na ochranu práv pacienta preto rozbehla projekt Lieky s rozumom. Pacientom radí, aby každý nežiaduci účinok nahlásili lekárovi, ktorý im liek predpísal. Jedine tak dokážu výrobcovia liekov zlepšiť bezpečnosť pri ich užívaní.

Vedľajšie účinky sa nemusia prejaviť

„Ako laik si nikdy nemôžete byť istý, či daná reakcia mohla súvisieť s podaním lieku alebo nie. Pokiaľ však máte podozrenie, že váš stav mohol spôsobiť daný liek, neváhajte a nahláste ho,“ radí asociácia na svojej webovej stránke. Farmaceut Peter Gylanik dodáva, že pri závažných reakciách na lieky treba liečbu ihneď ukončiť, inak hazardujete s vlastným zdravím.  To sa však nestane, pokiaľ nekontaktujete svojho lekára.

Prečítajte si tiež:
VÝZVA: Ako som za týždeň schudla 4 kilá? Žiadna hladovka, TOTO ma zasýtilo

Predstavitelia asociácie zároveň uviedli, že ľudia sa nemusia báť vedľajších účinkov. „Treba si uvedomiť, že ide len o možné nežiaduce účinky, ktoré sa väčšinou neprejavia,“ vysvetlil Gylanik. Nemali by ste sa preto báť užívať liek len kvôli potenciálnym vedľajším účinkom.

zdroj: Getty Images

Lieky môžete nahlásiť aj vy

V prípade podozrenia, že liek skutočne vyvoláva doposiaľ neznáme vedľajšie účinky, je lekár povinný nahlásiť to Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Môžete to nahlásiť dokonca aj vy, váš príbuzný či lekárnik. Hlásenie sa zasiela prostredníctvom elektronického formulára alebo tlačiva. Mali by ste v ňom čo najpodrobnejšie opísať nežiaduci účinok.

Nesmú chýbať ani základné údaje o pacientovi, teda vek, pohlavie a ďalšie ochorenia. Dôležité je tiež spomenúť názov lieku, číslo šarže a užitú dávku lieku. Pokiaľ naviac užívate antikoncepciu, vitamínové alebo výživové doplnky, mali by ste to spomenúť vo formulári. „Všetky hlásenia nežiaducich účinkov skúmajú a vyhodnocujú odborníci na bezpečnosť liekov,“ vysvetlila asociácia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií