fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemecká polícia zrušila platformu ChipMixer, ktorá na darknete prala špinavé peniaze. Hlavného podozrivého hľadá FBI

Platforma ChipMixer bola aktívna v takzvanom darknete, čiže v časti internetu, ktorá je prístupná len cez špeciálne nástroje a poskytuje väčšiu anonymitu.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.3.2023 (SITA.sk) – Nemeckí vyšetrovatelia oznámili, že zrušili internetovú stránku, ktorá prala špinavé peniaze. Vyšetrovatelia v Nemecku zhabali serverovú infraštruktúru platformy známej ako ChipMixer, ktorá prala nezákonne získané kryptomeny.

Informoval o tom v stredu nemecký Spolkový úrad kriminálnej polície a prokuratúra vo Frankfurte nad Mohanom.

Zhabali aj sedem terabajtov dát

Vyšetrovatelia zhabali bitcoiny v hodnote zhruba 44 miliónov eur a približne sedem terabajtov dát. Nemecké úrady úzko spolupracovali s americkými partnermi a s Europolom.

Platforma ChipMixer bola aktívna v takzvanom darknete, čiže v časti internetu, ktorá je prístupná len cez špeciálne nástroje a poskytuje väčšiu anonymitu.

Preprali skoro tri miliardy eur

Podľa nemeckých vyšetrovateľov platforma ponúkala svoje služby od polovice roka 2017 a prijímala kryptomeny, predovšetkým bitcoiny, kriminálneho pôvodu a procesom „miešania” maskovala ich pôvod.

Podľa odhadu platforma ChipMixer preprala celkovo 154-tisíc bitcoinov, čiže 2,8 miliardy eur. Nemeckí vyšetrovatelia uviedli, že hlavného podozrivého, ktorého však neidentifikovali, hľadá FBI.

Viac k témam: ChipMixer, Darknet, Pranie špinavých peňazí
Zdroj: SITA.sk – Nemecká polícia zrušila platformu ChipMixer, ktorá na darknete prala špinavé peniaze. Hlavného podozrivého hľadá FBI © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Neúspešní kandidáti varujú pred Le Penovou, v druhom kole volieb vyzývajú hlasovať za Macrona
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií