fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Deň, ktorý vraj prináša smolu: Odkiaľ pochádza povera o piatku 13.?

Máte tip? napíšte nám mailom

Piatok 13. je už tradične považovaný za nešťastný deň, mnohí z nás pred ním majú skutočný rešpekt a podaktorí by najradšej ani nevyšli zo svojich domovov. Je tento strach namieste?

Už samotné číslo 13. je opradené akousi mágiou. V rôznych podobách a symboloch ho môžeme nájsť v rozprávkach, poverách i príbehoch. Numerológovia o ňom hovoria, že ide o symbol konca určitej životnej etapy, neraz sa spája práve so smrťou. Spomína sa tiež v zmysle obratu, ktorý prináša nové perspektívy a nový smer, trinástka je zároveň aj anjelským číslom. Nie vždy je teda vnímaná len v negatívnom zmysle slova. Avšak spojenie piatok 13. je už od stredoveku strašiakom. Prečo vlastne?

Zdroj: pixabay. com

Prenasledovanie a vraždenie Templárov

Začiatkom 14. storočia vládol vo Francúzsku kráľ Filip IV. Pekný. Ten sa do histórie okrem iného zapísal aj svojím neľútostným rozhodnutím o likvidácii rytierov templárskeho rádu. Toto “vyhladzovanie” sa začalo práve v piatok 13. Templári boli roky prenasledovaní a vraždení, čo bolo bezpochyby mimoriadne tragickým obdobím, na ktoré sa v tom najhoršom spomína do dnešných dní. A pripomienkou na čiernu kapitolu zo stredoveku je pre nás práve tento temný dátum.

piatok 13.Kráľ Filip IV. Pekný, zdroj: Wikipédia

Piatok 13. bol pre ľudí spred niekoľkých storočí symbolom niečoho strašného, niečoho, čo poznamenalo celé generácie. Ak sa však na to skúsime pozrieť objektívne, v súčasnosti nemáme dôvod obávať sa, že práve trinástka v spojení s piatkom by mala pre človeka 21. storočia predstavovať katastrofu. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že napríklad v Španielsku sa za nešťastný deň všeobecne považuje práve utorok 13. a v Taliansku je to zasa piatok 17. Je evidentné, že takéto vnímanie dňa plného “smoly” je podmienené kultúrne a spája sa to s určitou zlou skúsenosťou, pričom je však veľmi málo pravdepodobné, že by sa podobná nešťastná udalosť mohla zopakovať znova, a to práve v piatok 13., utorok 13. alebo piatok 17.

 

Prečítajte si tiež:
Separ ukázal archívnu fotku z roku 2003! Takto vyzeral aj spolu s Dame-m

Piatok 13. bude taký, aký si ho spravíme

Nesmieme zabúdať na jednu dôležitú vec. Každý sme si strojcom vlastného šťastia a záleží od nás, s akou myšlienkou a akou náladou vykročíme do konkrétneho dňa. Ak sa už ráno naladíme negatívne a celý čas budeme podvedome očakávať, že sa na nás chystá nejaká katastrofa, je dosť možné, že si ju tak privoláme a skutočne k nej dôjde. Preto by ste v tento piatok (rovnako ako v každý iný deň) mali z postele vstať s tým, že vás čaká nový deň, ktorého priebeh je len vo vašich rukách. 

Zdroj: Wikipédia

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií