fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Deň, ktorý vraj prináša smolu: Odkiaľ pochádza povera o piatku 13.?

Máte tip? napíšte nám mailom

Piatok 13. je už tradične považovaný za nešťastný deň, mnohí z nás pred ním majú skutočný rešpekt a podaktorí by najradšej ani nevyšli zo svojich domovov. Je tento strach namieste?

Už samotné číslo 13. je opradené akousi mágiou. V rôznych podobách a symboloch ho môžeme nájsť v rozprávkach, poverách i príbehoch. Numerológovia o ňom hovoria, že ide o symbol konca určitej životnej etapy, neraz sa spája práve so smrťou. Spomína sa tiež v zmysle obratu, ktorý prináša nové perspektívy a nový smer, trinástka je zároveň aj anjelským číslom. Nie vždy je teda vnímaná len v negatívnom zmysle slova. Avšak spojenie piatok 13. je už od stredoveku strašiakom. Prečo vlastne?

Zdroj: pixabay. com

Prenasledovanie a vraždenie Templárov

Začiatkom 14. storočia vládol vo Francúzsku kráľ Filip IV. Pekný. Ten sa do histórie okrem iného zapísal aj svojím neľútostným rozhodnutím o likvidácii rytierov templárskeho rádu. Toto “vyhladzovanie” sa začalo práve v piatok 13. Templári boli roky prenasledovaní a vraždení, čo bolo bezpochyby mimoriadne tragickým obdobím, na ktoré sa v tom najhoršom spomína do dnešných dní. A pripomienkou na čiernu kapitolu zo stredoveku je pre nás práve tento temný dátum.

piatok 13.Kráľ Filip IV. Pekný, zdroj: Wikipédia

Piatok 13. bol pre ľudí spred niekoľkých storočí symbolom niečoho strašného, niečoho, čo poznamenalo celé generácie. Ak sa však na to skúsime pozrieť objektívne, v súčasnosti nemáme dôvod obávať sa, že práve trinástka v spojení s piatkom by mala pre človeka 21. storočia predstavovať katastrofu. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že napríklad v Španielsku sa za nešťastný deň všeobecne považuje práve utorok 13. a v Taliansku je to zasa piatok 17. Je evidentné, že takéto vnímanie dňa plného “smoly” je podmienené kultúrne a spája sa to s určitou zlou skúsenosťou, pričom je však veľmi málo pravdepodobné, že by sa podobná nešťastná udalosť mohla zopakovať znova, a to práve v piatok 13., utorok 13. alebo piatok 17.

 

Prečítajte si tiež:
Týmto faktom o ľudskom tele veríš, no zistilo sa, že sú to len mýty

Piatok 13. bude taký, aký si ho spravíme

Nesmieme zabúdať na jednu dôležitú vec. Každý sme si strojcom vlastného šťastia a záleží od nás, s akou myšlienkou a akou náladou vykročíme do konkrétneho dňa. Ak sa už ráno naladíme negatívne a celý čas budeme podvedome očakávať, že sa na nás chystá nejaká katastrofa, je dosť možné, že si ju tak privoláme a skutočne k nej dôjde. Preto by ste v tento piatok (rovnako ako v každý iný deň) mali z postele vstať s tým, že vás čaká nový deň, ktorého priebeh je len vo vašich rukách. 

Zdroj: Wikipédia

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií