fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Taliansky neurochirurg chce v tomto roku transplantovať prvú ľudskú hlavu

Máte tip? napíšte nám mailom

Neurochirurg Sergio Canavero plánuje tohto roku veľké veci…

Žijeme v dobe, kedy technológie napredujú závratnou rýchlosťou a zásadne zasahujú a ovplyvňujú všetky oblasti, vrátane zdravotníctva, ktoré zažilo v posledných rokoch obrovské pokroky. Pokrokový chce byť i istý taliansky neurochirurg, Dr. Sergio Canavero, ktorý v minulom roku prehlásil, že chce vykonať prvú transplantáciu ľudskej hlavy.

Neurochirurg Sergio Canavero
Neurochirurg Sergio Canavero

V tom čase toto kontroverzné vyjadrenie väčšina považovala za podvod a všetci to brali tak, že lekár sa chce len zviditeľniť. Lenže Canavero to myslí vážne a tento zákrok chce vykonať ešte v tomto roku. Tvrdí totiž, že tento pokus sa jednoducho uskutočniť musí. „V histórii ľudstva je množstvo pokusov a omylov, ale my musíme snívať, pretože pokiaľ človek nemá sen, nedosiahne nič. Tvrdia o mne, že som blázon. Áno, som! Ale ak chcete všetko zmeniť, musíte taký byť,“ tvrdí neurochirurg, ktorý dodáva, že odvážne kroky v medicíne sú neoddeliteľnou súčasťou vedeckého skúmania.

Na konferencii Americkej akadémie neurologických a ortopedických chirurgov, ktorej sa Sergio Canavero zúčastnil, sa pokúsil presvedčiť amerických kolegov, aby sa k jeho plánovanej transplantácii pripojili, no nakoniec sa jeho tím skladá z chirurgov z Číny, Južnej Kórei a Ruska. Teraz už len musia čakať na schválenie a taktiež na peniaze.

Prečítajte si tiež:
Kňaz, spevák, bojovník a maliar v jednom? Presne tak! Volá sa Martin, žije v Prešove a reprezentuje Slovensko po celom svete

Jeden z neurochirurgových čínskych kolegov tvrdí, že podobný pokus sa už v minulosti uskutočnil a transplantoval hlavu jednej opice na druhú. Tá však musela byť z etických dôvodov do 20 hodín utratená. Dobrovoľníkom, ktorý sa ako prvý človek takémuto zákroku chcel podvoliť, bol Rus Valery Spiridonov, no nakoniec bude tento pokus vykonaný na istom pacientovi z Číny. K tejto transplantácii by malo dôjsť niekedy pred Vianocami v Číne, kde čínski chirurgovia experimentujú na ľudských mŕtvolách, aby tak zdokonalil technológiu, ktorá sa má použiť.

Objavuje sa však veľké množstvo argumentov, že takáto transplantácia nie je možná kvôli napojeniu hlavy na miechu. Väčšina odborníkov zastáva názor, že tento pokus skončí smrťou pacienta.

Zdroj: theguardian.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií