fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slepý muž ako prvý v histórii zabehol polmaratón v New Yorku. Pomohli mu traja štvornohí miláčikovia

Máte tip? napíšte nám mailom

Thomas Panek, 48-ročný muž, sa zapísal do histórie. Prvýkrát totižto Newyorský polmaratón dokončil ako nevidiaci a bez akejkoľvek ľudskej pomoci.

Pomáhali mu iba traja labradori, Westley, Waffle a Gus, ktorí mali na labkách ako praví bežci bežecké topánky. Každý pes mal vyhradených na beh 3-5 míľ, pričom boli neustále kontrolovaní veterinármi a okoloidúcimi, aby sa im zabezpečila dostatočná hydratácia a bezpečnosť.

Štvornohí miláčikovia

Gus je 7-ročný labrador, čo ho robí najstarším a zároveň najskúsenejším psovodom z trojice. Panekovi robí už dlhé roky spoločníka a bol to práve on, s kým prekročil cieľovú pásku maratónu.

Sučka Waffle je zhruba dvojročná hŕstka živej energie a zo skupinky najrýchlejšia. Čierny labrador Westley je jej brat. „Je to naozaj tím,” povedal Panek pre CNN.

Panek vždy patril medzi zapálených bežcov, až pokiaľ stratil zrak ako dvadsiatnik. Jeho tvrdohlavosť a vášeň pre pohyb ho ale vrátili na bežeckú dráhu a s ľudskou pomocou zvládol zabehnúť neuveriteľných 20 maratónov. Nikdy však nebežal sám a veľmi mu chýbala tá nezávislosť.

Preto sa rozhodol založiť program pre bežiacich psovodov. „Nikdy mi nedávalo zmysel zavrieť dvere za mojím psom a odísť, keď rovnako ako ja miluje beh. Tak som si povedal – prečo nie.” Tento program od roku 2015 dokončilo už 24 psov. Nie každý to ale zvládne. Pes potrebuje byť zdravý, extrémne disciplinovaný a fit. Panek so svojimi štvornohými miláčikmi trénovali celé mesiace.

Zároveň dúfa, že zvládnutým maratónom podporí a nakopne ľudí s postihnutím, aby už jednostaj nestáli len pred otázkou, čo nemôžu.

Vo videu si môžete pozrieť, ako psíkov trénujú na pomoc zrakovo nevidiacim.

Prečítajte si tiež:
SKVELÝ ÚSPECH: Slovák sa stal jedným z 3 ľudí, ktorí vyhrali medzinárodné prestížne barmanské štipendium!

Zdroj: thisisinsider.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií