Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nevieš, ako si zlepšiť náladu? 5 tipov, ako oklamať chémiu v tele

1. Dychové cvičenia

Pomocou dychových cvičení sme schopní docieliť to, aby energia tvorená v našom tele pri biochemických procesoch neunikala, ale ostala vo vnútri. Tým pádom môžeme túto energiu použiť na rôzne dôležité účely – napríklad na samoliečbu, meditáciu či iné techniky jogy. Dychové cvičenia nazývané aj „pránájámamôžu znížiť hladinu stresového hormónu, čo potvrdzujú aj staršie štúdie. Ďalší výskumníci ju zasa považujú za alternatívnu liečbu akútnych duševných ochorení.

Pre tých, ktorí ešte nemali skúsenosť s pránájámou, sme pripravili malý návod na základné dychové cvičenie, ktoré môžete aplikovať z pohodlia vášho domova. Najprv si sadnite do sedu a dbajte na vystretý a rovný chrbát.  Zavrite oči a chvíľu dych iba pozorujte, ale nehodnoťte – vnímajte, či je dych pravidelný, trhaný alebo plytký. Snažte sa pozvoľna dýchanie jemne prehĺbiť a spomaľovať. Dychové cvičenie odporúčame vykonávať minimálne 10 až 15 minút.

2. 10-minútové cvičenie

Pre tých, ktorí nemajú čas ani chuť spaľovať kalórie celú hodinu, máme skvelú správu. Postačí aj 10 minút aktívneho cvičenia, ináč nazývaného aj metóda tréningu so šprintovým intervalom (SIT). Štúdie z apríla 2016 zistili, že ľuďom, ktorí cvičili 10 minút 3-krát v týždni počas 12 týždňov, sa zlepšil kardiovaskulárny a metabolický systém.

Na SIT tréningu je skvelé to, že môžeme cvičiť aj z pohodlia domova a je vhodné či už pre menej fyzicky zdatných ľudí, mamičky alebo aj deti. Ak ste dostali chuť zacvičiť si dnes večer pred telkou, tu je návod, ako na to. Prvé dve minúty vykonávate aktívny strečing, ktorý rozprúdi krv v tele. Potom nasleduje hlavná časť tréningu, ktorá pozostáva z troch opakovaní po 20 sekundách v rýchlom tempe. Posledné dve minúty využijete na pomalý strečing. Inšpirujte sa 10-minútovými cvičeniami od Pamely Reif, POPSUGARfitness alebo od FitnessBlender.

3. Šafran

Výskumníci zistili, že šafran má podobné účinky ako antidepresívum. Dve zlúčeniny prítomné v šafrane, safranal a crocin, regulujú neurochemikálie ako dopamín, serotonín a norepinefrín, ktoré pomáhajú zmierňovať symptómy pri miernej až stredne ťažkej depresii aj bez bežných psychiatrických liekov. Rovnako ovplyvňuje aj endokrinný systém či pomáha znižovať stres a úzkosť.

Pokiaľ si netrúfate na prípravu hlavného jedla so šafranom, vyskúšajte aspoň vynikajúce latte na spanie. Dajte zovrieť cca 3 dcl plnotučného mlieka, pridajte polovicu čajovej lyžičky mletej škorice a polovicu lyžičku mletého šafranu (ak máte doma čerstvý, pridajte tak 3-4 vlákna). Poriadne zamiešajte a môžete vychutnávať.

Nevieš, ako si zlepšiť náladu? Inšpiruj sa 5 tipmi ako na to
Zdroj: picjumbo.com

4. Kurkuma

Kurkuma je jednou z najobľúbenejších indických korenín, ktorá sa vyznačuje výraznou chuťou a žltým sfarbením. Avšak jej využitie je oveľa pestrejšie. Podľa výsledkov uverejnených v American Journal of Epifemiology je kurkuma veľmi účinný prírodný mozgový doping, ktorý podporuje kognitívne funkcie najmä u starších ľudí.

Zo starodávneho korenia si môžete pripraviť aj osviežujúci ranný nápoj, ktorý vás hneď postaví na nohy. Zmiešajte polovicu čajovej lyžičky mletej kurkumy, mletého čierneho korenia, štipku kajánskeho korenia a kocku strúhaného zázvoru. Zmes zalejte vriacou vodou (cca 2,5-3 dcl) a pridajte zopár kvapiek citrónovej šťavy. Podľa chuti oslaďte čajovou lyžičkou medu. Poriadne premiešajte a vypite.

Nevieš, ako si zlepšiť náladu? Inšpiruj sa 5 tipmi ako na to
Zdroj: picjumbo.com

5. Kyselina listová  

Kyselina listová, tiež známa ako vitamín B9, zohráva veľkú úlohu pri regulácii nálady. Pokiaľ naše telo disponuje nedostatkom vitamínu B9, potom nie je schopné zaktivovať „hormón dobrej nálady“ serotonín. Kyselina listová je rovnako dôležitá aj pre funkciu nadobličiek, ktorým vďačíme za to, že dokážeme zvládať stresové situácie.

Vitamín B9 nájdete v tabletkovej forme, no pred ich kúpou sa radšej zastavte v obchode so zeleninou a ovocím. Tam nájdete hneď niekoľko prírodných zdrojov, bohatých na kyselinu listovú – banány, melóny, citróny, brokolica, špenát, ružičkový kel, špargľa. Odporúčame prijímať vitamín B9 prostredníctvom konzumácie zeleniny a ovocia, nakoľko z nich naše telo dokáže efektívnejšie vstrebávať všetky živiny.

Zdroj: harpersbazaar.com / Mike Dow, Psy.D.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií