fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neviete, ako sa vhodne, no zároveň trendy obliecť na štátnice či maturitu? My vám poradíme!

Máte tip? napíšte nám mailom

Štátnice či maturita sú slávnostné a oficiálne ceremónie, ktoré si vyžadujú adekvátne prispôsobenie oblečenia. Na mieste je pravidlo menej je viac a zvolený outfit má vaše vystupovanie len dotvárať a vhodne podčiarkovať, nie však prehnane pútať a byť centrom pozornosti. Samozrejme, nikto nečaká, že sa mladé 20 ročné dievča natiahne do taftového kostýmu s vypchávkami na pleciach, vyžaduje sa však formálnosť, slušnosť a striedmosť.

Zaujať máte svojimi vedomosťami, nie svojím vzhľadom

Módne výstrelky a trendy vychytávky nechajte pre tentokrát v skrini a siahnite radšej po overenej klasike a ležérnosti, ktorou nič nepokazíte. To však neznamená, že musíte byť od hlavy po päty odetí v nudnej čiernej či sivej a na tvári nemať ani štipku mejkapu. Vhodne neznamená nudne a ja vám teraz priblížim zopár tipov, ako sa aj do oficiálneho a decentného outfitu dajú zakomponovať módne a svieže kúsky.

Ideálne oblečenie pre dievčatá predstavuje elegantná sukňa alebo šaty. Kedysi sa uprednostňovali najmä tmavé a zemité farby, dnes je to však už o čosi voľnejšie a môžeme siahnuť aj po svetlejších a jemných pastelových farbách. Vynikajúcou je púdrová alebo tzv. „baby pink“, ktorá zjemní vaše črty, svedčí takmer každému a je kombinovateľná s čímkoľvek. Dbať musíme na vhodnú dĺžku, ktorá má byť po kolená, prípadne tesne nad alebo pod nimi.

Základom je tzv. „pravidlo vyváženosti alebo proporcionálnosti“, čo znamená, že ak zvolíme obtiahnutú sukňu, doplníme ju voľnejšou blúzkou a naopak. Príliš obtiahnuté oblečenie môže pôsobiť vyzývavo a navyše by ste sa v ňom pri odpovedi určite necítili komfortne. Zradiť však môžu aj nadýchané sukne, ktoré sa budú krčiť a spôsobovať vám pocit diskomfortu. Siahnite radšej po puzdrových strihoch alebo tzv. „pencil“ sukniach, ktoré elegantne okopírujú vašu siluetu no zároveň sa prispôsobia pri pohybe.

Prečítajte si tiež:
Pri Malackách havaroval autobus, záchranári neevidujú zranených
(vlastný zdroj)

Za najvhodnejšiu obuv považujem jednoduché lodičky na nízkom opätku. Celý outfit môžete oživiť jemnými a nevtieravými doplnkami, ako je napríklad decentný náhrdelník, vkusné hodinky alebo drobné perličky do uší. Určite nezabudnite na telové pančušky, ktoré sú pri oficiálnych udalostiach nutnosťou, bez ohľadu na to, ako teplé je počasie. Jednotlivé kúsky je vhodné zvoliť „tón v tóne“ a vyberať si len jemné a tlmené farby. Oblečenie však nemusí byť „strohé“ a jednoliate, pokojne môže byť ozvláštnené jemnou čipkou, zaujímavou výšivkou alebo geometrickými tvarmi.

Šik pánsky štýl

Tie z vás, ktoré nie ste obľúbenkyňami šiat, nezúfajte! Nežijeme v stredoveku a tak nosenie sukní a čisto „ženského štýlu“ už nie je povinné. Pokojne môžete zvoliť aj nohavice alebo kostým, treba však vybrať kvalitné materiály a decentné strihy. V prípade, že zvolíte top na ramienkach, doplňte ho elegantným sakom. Odvážnejšie z vás môžu siahnuť aj po výraznejších náušniciach, nesmú však pôsobiť lacno či príliš extravagantne. Samozrejme, vhodnosť či nevhodnosť doplnkov je už na vašom osobnom zvážení a na tolerantnosti vašich skúšajúcich.

Prečítajte si tiež:
Čuduješ sa, prečo ľudia ostávajú aj po rozchode priateľmi? Toto sú podľa vedcov hlavné dôvody
(vlastný zdroj)

Extravagantné outfity dostávajú stopku!

Absolútny zákaz patrí minisukniam, obtiahnutým šortkám, transparentným či koženým látkam alebo vyzývavým strihom. Vulgárne pôsobia aj topánky na vysokých podpätkoch a masívna bižutéria. Stopku dostávajú aj krikľavé a neónové farby, ktoré možno vyznievajú optimisticky, no pre skúšobnú komisiu môžu pôsobiť provokačne ako červená toreádorova vlajka pre namosúreného býka. Nevhodné sú rovnako aj infantilné vzory či akékoľvek nápisy.

(vlastný zdroj)

Za úplný extrém považujem tepláky alebo roztrhané rifle, pevne však verím, že každý si uvedomuje formálnosť tejto udalosti a po ničom podobnom by nesiahol. Hoci sa v tom cítite pohodlne, vyznelo by to ako vyjadrenie neúcty voči skúšajúcemu a to by ste určite nechceli.

(vlastný zdroj)

Váš vzhľad nepochybne dotvára aj vhodne zvolený make up a účes. S vlasmi netreba zbytočne experimentovať, najlepšie je nechať ich voľne splývať na pleciach, prípadne stiahnuť do elegantného drdolu. Make up voľte prirodzený, ktorý podčiarkne vaše prednosti a potlačí drobné nedostatky. Zabudnite na dymové líčenie či krvavočervené pery, zelenú dostáva „nude“ líčenie v jemných farbách.

Verím, že ste v mojom článku načerpali inšpiráciu a budete sa vo svoj “Deň D” cítiť elegantne a šik. Pamätajte, najdôležitejšie je byť sama sebou a siahnuť po tom, čo vám je prirodzené. Samozrejme, nezabúdam ani na pánov a v najbližšom článku si posvietim na outfity mužských absolventov.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií