fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neviete, ako si vybrať šťavnatý a sladký melón? Pomôžu vám tieto tipy

Máte tip? napíšte nám mailom

S prichádzajúcim letom prichádza i sezóna chutných melónov. Ako si vybrať ten najlepší a najchutnejší?

Určite sa vám niekedy pri kúpe melóna stalo, že váš výber nebol najlepší a melón bol suchý, nedozretý alebo práve naopak – prezretý. Mnoho ľudí sa preto uchyľuje k tomu, že si túto chutnú a sladkú zeleninu nechá prekrojiť priamo v predajni, no nie v každej je niečo také možné. V skutočnosti vybrať si ten najchutnejší a najlepší nie je žiadna veda, stačí len poznať niekoľko tipov. A práve tie sa teraz dozviete.

 

Žlté miesto

Zdroj: BrightSide

Určite ste si všimli, že melóny na sebe majú žlté miesta, pričom odtieň žltej farby sa na jednotlivých kusoch líšia. Práve toto miesto sa nazýva aj poľným a ide o časť melónu, o ktorú sa počas rastu opieral o zem. Ak má teda melón toto miestečko žlté či až jemne oranžové, určite je zrelý. Tie, ktoré majú tento fľak biely sú nedozreté.

 

“Nitkovanie”

Zdroj: BrightSide

Všímali ste si niekedy hnedé “nite,” ktoré vytvárajú akúsi “sieť”? Práve tie sú znakom toho, že včely sa v období opeľovania mnohokrát dotkli kvetov. A čím viac opeľovania, tým viac sladkej chuti.

Prečítajte si tiež:
PRED a PO úprave: Takto vznikali tie najlepšie scény z filmov Deadpool 2, Kniha džungle či Jurský svet!

 

Veľkosť

Zdroj: BrightSide

Ak ste niekedy mali dilemu, či sú lepšie veľké alebo malé melóny. Pravdou je, že ideálne sú tie s primeranou veľkosťou. Dbať by ste mali aj na to, či majú k svojej veľkosti i primeranú váhu.

 

Stonka

Zdroj: BrightSide

Pri výbere chutného melóna je dôležité všímať si aj stonku. Ak je príliš zelená, značí to, že bol odtrhnutý priskoro a teda nie je dostatočne dozretý. Naopak, ak je stonka vyschnutá, je to dobrý signál, že váš výber je skvelý.

 

Pohlavie

Zdroj: BrightSide

Odborníci prišli na to, že aj v ríši zeleniny a teda konkrétne v prípade melónu sa dá určiť pohlavie jednotlivých kusov. “Muži” melóny sú zvyčajne väčšie, pretiahnutý tvar a sú príliš vodnaté, pričom pri melónoch “ženách” je to tak, že sú menšie, guľaté a sladšie.

 

 

Zdroj: BrightSide

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií