fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neziskovky odmietajú novelu nadačného zákona, namiesto pomoci LGBTI+ párom pomôže skôr oligarchom

Mimovládky vyzvali poslancov, aby novelu nepodporili.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.5.2023 (SITA.sk) – Neziskové organizácie odmietajú novelu nadačného zákona, pretože namiesto sľubovanej pomoci LGBTI+ párom pomôže skôr oligarchom.

Novela zavádza tzv. súkromné nadácie

Informuje o tom v tlačovej správe Martin Suchý, zástupca riaditeľky nadácie Zastavme korupciu, podľa ktorej pod nálepkou pomoci LGBTI+ párom zavádza tzv. súkromné nadácie, ktoré v skutočnosti pomôžu zakryť majetok oligarchom.

Mimovládky preto vyzvali poslancov, aby novelu nepodporili. Hoci rovnaká legislatíva už raz neprešla vládou, napriek tomu sa v parlamente objavila opäť, tentoraz ako poslanecký návrh.

Poslanci parlamentu majú na súčasnej schôdzi hlasovať aj o návrhu novely nadačného zákona. Ten podľa Suchého otvára dvere pre financovanie nelegálnej činnosti či vytváranie neprehľadných finančných a korupčných schém bez verejnej kontroly.

Práva LGBTI+ komunity

Mimovládne organizácie preto už vyzvali poslancov, aby návrh nepodporili. Predložený návrh bol súčasťou balíčka zákonov, ktoré mali riešiť práva LGBTI+ komunity.

Pre páry rovnakého pohlavia či nezosobášené páry však v skutočnosti návrh neprináša žiadne riešenie. Z dôvodu nutnosti založiť si samostatnú právnickú osobu, viesť účtovníctvo či ustanoviť orgány právnickej osoby je takýto návrh pre bežných ľudí prakticky nepoužiteľný.

Prečítajte si tiež:
Gladiators Trenčín univerzitným majstrom Slovenska

„V tomto zmysle je novela popretím princípov rešpektovania práva na súkromný život tak, ako ho zadefinovala nedávna judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva,” upozornil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.

Viac k témam: Iniciatíva Inakosť, LGBTI, Mimovládne organizácie, Oligarchovia
Zdroj: SITA.sk – Neziskovky odmietajú novelu nadačného zákona, namiesto pomoci LGBTI+ párom pomôže skôr oligarchom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií