fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nič pre arachnofobikov! Vyšla nová kniha, ktorá sumarizuje pavúky žijúce na Slovensku

Máte tip? napíšte nám mailom

Koľko druhov pavúkov žije na Slovensku, aký význam majú v prírode a živote človeka? Aj na tieto otázky dáva odpoveď nová populárno-náučná kniha Pavúky Slovenska. Predstavuje prvé komplexné slovenské názvoslovie, prehľad čeľadí a súčasné poznatky o týchto drobných živočíchoch, ktoré spôsobujú u niektorých ľudí strach.

“Bez týchto predátorov hmyzu by život neexistoval. Na štvorcovom metri môže žiť až 500 pavúkov. Knihu sme pripravovali dva roky. Chceli sme zjednotiť slovenské názvy pavúkov, pretože sa vyskytovali aj v niekoľkých podobách alebo užívali latinské. Žiadali to ekológovia, prírodovedci a iní odborníci, preto sme zosumarizovali rôznu literatúru a články od 18. storočia, tiež katalógy aj zmienky z internetu. Obsahuje 971 druhov a 39 čeľadí pavúkov,” zdôvodnil na pondelkovej prezentácii knihy v Bratislave Peter Gajdoš, ktorý ju napísal s Ľudmilou Černeckou, Valeriánom Francom a Annou Šestákovou.

V Malom kongresovom centre vydavateľstva SAV Veda toto priekopnícke dielo veľkým pavúkom pokrstil vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Mika: “Je to obrovský kus práce autorov a dobrá príležitosť, aby aj laická verejnosť lepšie spoznala tieto úžasné zvieratá,” povedal bývalý pracovník Ústavu krajinnej ekológie SAV.

Prečítajte si tiež:
AKO ZAVRAŽDIŤ MANŽELA: Pohodový článok autorka romantických noviel zverejnila na blogu v roku 2011. Tento týždeň ju zatkli za vraždu jej muža!

Aj podľa spoluautorky Černeckej táto publikácia bola potrebná, pretože neexistoval slovenský zoznam pavúkov žijúcich u nás. “Zistený počet nie je kompletný a stále sa mení. Posúvajú sa k nám z rôznych oblastí tropické a iné druhy pavúkov. Prichádzajú transportom, objavujú sa v zoologických a botanických záhradách. Nové druhy kolonizujú a dokážu sa rozmnožovať, takže ich počet rastie,” uviedla pre TASR Černecká z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.

Pavúky Slovenska
Zľava: krstný otec knihy Pavúky Slovenska Ladislav Mika a dvojica zo štvorčlenného kolektívu autorov knižky Peter Gajdoš a Ľudmila Černecká. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Okrem charakteristík a zobrazenia pavúkov vyše 170-stranová publikácia obsahuje aj pochybné a cudzie druhy, bizarné i paradoxné. Čitateľ sa dozvie, že pavučina sa v minulosti používala ako obväz na rany. Pomocou sietí veľkých druhov rodu Nephila ľudia lovili ryby alebo vyrábali tkaniny. Napriek jemnému vzhľadu je pavúčie vlákno mimoriadne elastické a o polovicu menej pevné ako najlepšia oceľ, navyše je biologicky rozložiteľné.

Podľa autorov pavúky stále fascinovali ľudí. Sú populárnou, prekrásnou a veľmi významnou skupinou živočíchov. To však trochu kontrastuje s odmietavým postojom alebo dokonca až s fóbiou (arachnofóbia = panický strach z pavúkov – pozn. red.) u časti verejnosti, ktorá je spôsobená hlavne nedostatkom popularizácie pavúkov u nás. Túto medzeru sa čiastočne snaží zaplniť uvedená kniha. Je určená pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o týchto živočíchoch.

Prečítajte si tiež:
Z autobiografie M. Obamovej Becoming sa predalo už 10 miliónov kusov, nevyhla sa v nej kritike Donalda Trumpa

Kniha Pavúky Slovenska  je už v predaji,  môžete si ju objednať z Martinusu za 17,90 €.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/kniha-pavuky-slovenska/338627-clanok.html

Foto: http://www.teraz.sk/magazin/kniha-pavuky-slovenska/338627-clanok.html /Pavel Neubauer

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií