fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ničivá sila hurikánu Dorian opäť nabrala na sile: Bahamy hlásia najmenej 20 mŕtvych!

Máte tip? napíšte nám mailom

Hurikán Dorian, ktorý kompletne zničil malebné Bahamy pokračuje pozdĺž amerického pobrežia a môže spôsobiť veľké povodne.

„Absolútna tragédia.“ Tak popísal bahamský minister zdravotníctva Duane Sands situáciu na súostroví Bahamy po hurikáne Dorian. Bilancia obetí je v súčasnosti 20 mŕtvych, pričom 17 z nich zomrelo na koralových ostrovoch Abacos a 3 úmrtia boli hlásené na ostrove Grand Bahame. „Nemám žiadne správy o piatich zo 14 ľudí, ktorí pre mňa pracujú,“ uviedol Robert Neher, majiteľ rybárskej chaty na východnom cípe Veľkých Bahám. „Títo ľudia nemajú nič, nikto z nich nemá ani len poistenie,“ dodáva zarmútene.

https://www.instagram.com/p/B164ZEXF9ow/?igshid=by7sanmn72gt

Zničený turistický raj

Podľa premiéra Huberta Minnisa je Marsh Harbour, hlavné mesto Abacos zničené minimáne na 60%. Letisko je pod vodou a trať je zaplavená. Celá oblasť vyzerá ako jazero. Obyvatelia stovky domov videli, ako ich strechy unášal vietor, ich autá zaplavilo a člny sa rozbili.

OSN uvádza, že na Bahamách potrebuje okamžitú pomoc po silnom hurináne približne 70 000 ľudí, hlavne vo forme liekov, pitnej vody a potravín.

Prečítajte si tiež:
Dodávka prerobená na obytný automobil

Podľa telefonického hovoru Nassau-u, zástupca generálneho tajomníka pre humanitárne záležitosti Mark Lowcock, OSN uvoľnila z núdzového fondu 1 milión dolárov na poskytnutie prvej pomoci postihnutým.

Saffirova – Simpsonova hurikánová stupnica

Hurikán Dorian bol spočiatku zaradený do kategórie 5, kde je jeho sila označovaná, ako katastrofická. Následne mierne utíchol a bol preradený do kategórie 2, pričom po niekoľkých hodinách meterológovia upozornili, že jeho sila narastá a zaradilo ho do kategórie 3.

V súčasnosti sa podľa meteorológov pohybuje popri juhovýchodnom pobreží Gruzínska a v piatok ráno sa presunie k Južnej a Severnej Karolíne.

Je to veľmi nevyspytateľný hurikán, veľmi pomalý, veľmi silný,” uviedol v stredu prezident USA Donald Trump. „Avšak sme veľmi dobre pripravení,“ dodal.

https://www.instagram.com/p/B1_tSX4H4pX/?igshid=uxn0dwuvlu4y

Povodňové riziko v Spojených štátoch

Americké národné hurikánové centrum (NHC) so sídlom v Miami varovalo pred stúpajúcimi vodami v týchto oblastiach a hovorilo o potenciálne mimoriadne nebezpečnej situácii. Niekoľko častí juhovýchodného pobrežia Spojených štátov, v ktorých žijú milióny ľudí, bolo vystavených mimoriadnemu stavu. Povinné evakuačné príkazy boli vydané v niekoľkých oblastiach.

Donald Trump v utorok večer vyhlásil mimoriadny stav v Severnej Karolíne a preventívne uvoľnil finančné prostriedky v prípade, ak dôjde k materiálnym škodám. Vyzval tiež obyvateľstvo, aby zostalo opatrné. „Prosím, nevzdávajte sa a buďte opatrí. Hurikán smeruje k pobrežiu a môže sa stať veľa zlých a nepredvídateľných vecí!”

Zdroj: Instagram @stormchasing_
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií