Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ničivé požiare zabíjajú ľudí: Pozrite sa, kde všade sa už rozšíril oheň v Austrálii

Ničivé požiare v Austrálii dokazujú, že proti prírodným živlom sme bezmocní. Ničia lesy, zabíjajú zvieratá, ale aj ľudí.  

Ničivé požiare zúria v krajine už od septembra. K dnešnému dňu tragicky zahynulo 23 ľudí, pričom desiatky ľudí sú stále nezvestné. Približne 1500 domov skončilo v plameňoch, a tak mnoho obyvateľov prišlo aj o svoje domovy. Situácia sa však v krajine stále zhoršuje, a preto krajina vyhlásila mimoriadny stav. Do pomoci sa zapájajú ľudia z celého sveta, ktorí posielajú nielen vojakov, hasičov, ale aj finančnú pomoc.

Ničivé požiare pustošia krajinu

Požiare zachvátili krajinu už v septembri minulého roka. Od 6. septembra sa začal oheň rozširovať z Nového Južného Walesu aj do iných častí krajiny. Situácii nepomáhalo ani počasie, pretože sucho a príliš vysoké teploty vytvárali dostatočný základ pre požiar. Počas prvého mesiaca od vypuknutia mohutných požiarov zomreli dvaja ľudia. 

V októbri sa plamene posúvali aj do Tasmánie. Posledný októbrový deň priniesli viaceré médiá informáciu o tom, že požiar zabil stovku koál, pretože sa prehnal cez miesto ich prirodzeného domova v lese. Aj napriek tomu, že sa hasiči pokúšali dostať požiar pod kontrolu, nepodarilo sa im ho uhasiť.  

https://www.instagram.com/p/B6604BeiuI1/

Počas celého novembra zničili požiare obrovské množstvo Národného parku, ktorý sa nachádza v Novom Južnom Walese. Krajina zažila skutočne apokalyptické scény. Rodiny zostali uviaznuté vo svojich domoch a obloha sa kvôli hustému požiaru a množstvu dymu zmenila z modrej na červenú.  

Austrália je stále v nebezpečenstve

Aj december priniesol tragické správy. Požiar zabil dvoch dobrovoľných hasičov. Hrdinovia, ktorí sa pokúšali uhasiť požiar, tragicky zomreli, keď na ich auto spadol strom. Na začiatku decembra hasiči potvrdili, že v Novom Južnom Walese je zničených 724 domov a 1600 ďalších budov. 

Začiatkom januára sa Austrálčania pripravovali na najhoršie. Prvý deň v roku sa ľudia ocitli v humanitnej kríze, pretože zatiaľ, čo sa šírili ničivé plamene, ľuďom dochádzali potraviny, voda a palivo. Hromadná evakuácia sa uskutočnila 3. januára. Tisíc obyvateľov Mallacooti vo Viktórii utieklo na pláže a boli prevezení do mesta Western Port.     

https://www.instagram.com/p/B65pwr8JRX8/

Na internete kolujú mnohé fotografie zhorených zvierat, prevažne koál či kengúr. Austrálsky premiér Scott Morrison v sobotu oznámil, že vláda pristúpi pre pretrvávajúce požiare k mobilizácii 3 000 záložníkov z radov austrálskej armády.

Zdroj: thesun.co.uk 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií