fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nie v mojom kroji! Slovenskí folkloristi odmietajú zneužívanie ľudovej kultúry extrémistami

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenskí folkloristi odmietajú zneužívanie ľudovej kultúry extrémistami. A práve preto spustili kampaň Nie v mojom kroji. 

Pod spoločným vyhlásením je podpísaných viac ako 150 významných folklórnych osobností Slovenska rôzneho veku a zamerania. So zneužívaním ľudovej kultúry nesúhlasia interpreti, etnológovia či vedúci folklórnych súborov a kapiel.

Nie v mojom kroji

„My, dolupodpísaní predstavitelia a podporovatelia folklórneho hnutia na Slovensku, sme veľkú časť našich životov zasvätili spoznávaniu, zachovávaniu, umeleckému stvárňovaniu a propagácii vzácneho kultúrneho dedičstva nášho domova – našej tradičnej ľudovej kultúry. Jej poznanie, skúmanie a starostlivosť o ňu považujeme za podstatný pilier našej identity v globalizovanom svete a mrzí nás, keď politici na jej hodnotu zabúdajú. Taktiež nás však mrzí, keď si ju bez väčšej znalosti zjednodušujú, prispôsobujú pre svoje politické ciele a využívajú ako nástroj hodnotového rozdeľovania spoločnosti,” vyjadrujú svoje znepokojenie folkloristi.

folkloristi
Folkloristi sa spojili, aby odkázali, že folklór nemá byť zneužívaný na politické ciele. Zdroj: Facebook

Pre folkloristov je Slovensko a jeho kultúrne dedičstvo jednotou v pestrosti. Pestrosti, ktorá je výsledkom zložitého historického vývoja a spoločenského pohybu. Pestrosti, ktorá ho robí takým jedinečným. Folklór učí celý život ľudskosti, venovať sa mu znamená budovať dôležité medziľudské vzťahy, spoznávať samých seba. Folklór ukazuje, aká rozmanitá bola a je krása ľudového umenia v rôznych regiónoch, ako sa dokážu líšiť aj susediace dediny či dokonca jednotlivci.

Prečítajte si tiež:
Mamička, ktorá porodila v priebehu roka tri deti, sa nechala intímne nafotiť, aby naspäť získala dôveru v seba samú

Odmietajú zneužívanie

Ľudová hudba a tanec spája – ľudsky aj historicky – s ostatnými kultúrami strednej Európy, v širšom zmysle celého európskeho kontinentu a ako univerzálny kultúrny fenomén je vzácnym spojivom spoločenstiev celého sveta.

„Preto sa s obavami pozeráme na strany, ktoré hlásajú „jedinú správnu kultúru“ a „jediný správny názor“ a ktoré sa neprávom stavajú do roly „skutočných nositeľov a ochrancov slovenskosti“. Naši predkovia nám tu totiž nezanechali len piesne a tance, ale aj spomienky. Spomienky na to, čo sa stane, ak si „jediná správna“ strana prisvojí právo rozhodovať o tom, kto je pravý Slovák a kto jeho nepriateľ,” píše sa vo vyhlásení.

Folkloristi reagujú na mnohé prípady, keď sa stala ľudová kultúra zneužívaná. Naposledy sa o poriadnu hanbu postarala predstaviteľka extrémistickej strany Michaela Sahul. Na propagačnom letáku sa zvečnila v ľudovej košeli, pričom nezabudla odkázať na slovenské tradície. Problém bol však v tom, že jej košeľa ani zďaleka nie je ľudový odev, ale blúzka z Aliexpressu za 27 dolárov.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií