Niekoľko strmších stúpaní, čarovné Veľké Hincovo pleso, či  serpentíny pri výstupe do sedla. Aj to ťa čaká pri výstupe na Kôprovský štít

Niekoľko strmších stúpaní, čarovné Veľké Hincovo pleso, či serpentíny pri výstupe do sedla. Aj to ťa čaká pri výstupe na Kôprovský štít

Ak ti tento rok opäť nezvýšili peniaze na drahú dovolenku pri mori, nezúfaj. Aj na Slovensku môžeš zažiť skvelé leto a stráviť niekoľko pekných dní napríklad v Tatrách. V Tatrách je je osem dostupných štítov, na ktoré môžeš ísť aj bez horského sprievodcu a každý z nich je jedinečný. Jedným z najkrajších výstupov v Tatrách je výstup na Kôprovský štít. Trasa vedie cez niekoľko krásnych miest, na ktorých si vždy uvedomujem, aké sú naše hory nádherné.


Štart zo Štrbského plesa

Snáď najneobľúbenejšia časť výstupu je trasa zo Štrbského plesa na Popradské pleso. Trvá asi 1 hodinu a 5 minút. Začína miernym stúpaním a pokračuje náučným chodníkom. Trasa vedie cez drevený most nad Hincovým potokom. Červenou značkou sa dostaneš k rázcestiu nad Popradským plesom. Zastaviť sa môžeš aj na  Chate na Popradskom plese a dať si tam výdatné raňajky, pretože pri výstupe na Kôprovský štít budeš potrebovať dosť energie.

Cez kosodrevinu k Rázcestiu nad Žabím potokom

Z Rázcestia nad Popradským plesom štartuje veľa turistov, nie len na Kôprovský štít. Začiatok trasy je totiž spoločný so slovenskou klasikou  – výstupom na Rysy. Cez kosodrevinu – len miernym stúpaním sa dostaneš k Rázcestiu na Žabím potokom. Je  to jedna z najpríjemnejších častí trasy, jej jedinou nevýhodou je veľké množstvo turistov, ktorí smerujú najmä na Rysy. Cestou si môžeš nabrať vodu z potoka, cez ktorý vedie drevená lavička. Je to prvá zastávka mnohých turistov. Pri rázcestí sa turisti rozdeľujú na dve skupiny – väčšina smeruje na Rysy a len malá časť sa vydá na Kôprovský štít.

Najhlbšie pleso v Tatrách

Od rázcestia sa priprav na niekoľko nie práve najpríjemnejších častí – teda ak nie si milovníkom serpentín. Výstup k Veľkému Hincovmu plesu totiž vedie cez niekoľko strmých serpentín a neskôr pokračuje mierne zvlneným terénom. Pri Hincovom plese sa niekoľko turistov zastaví a nepokračuje ďalej na vrchol, čo je škoda, keďže výstup na Kôprovský štít je podľa mňa jeden z najkrajších v Tatrách . Veľké Hincovo pleso je najhlbším plesom v Tatrách aspoň na tej slovenskej strane. Hincovo pleso je nádherné a ak sa ti pošťastí a zastihne ťa tam mierny dážď (ktorý ťa okrem iného aj príjemne osvieži) – uži si pohľad na čarovne vyzerajúce dopadajúce kvapky na povrch plesa.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Slovenská študentka prerobila hit Despacito! Jej text ťa totálne odrovná

Ďalšie serpentíny

Najbližšou zastávkou, ak vyrazíš z plesa je Vyšné Kôprovské sedlo. Tam sa dostaneš pomerne dlhými a strmými serpentínami, ktoré sú na niektorých miestach spevnené. Zo sedla je to na vrchol už asi len trištvrte hodinka.

Kôprovský štít

Z Vyšného Kôprovského sedla začína asi najťažšia časť trasy – strmý výstup na Kôprovský štít. Chodník je hlavne na začiatku na niektorých miestach nepríjemní, keďže sú na niektorých miestach drobné kamienky, ktoré sa zvyknú šmýkať. Neskôr však stúpame už sutinovým chodníkom (ktorý je pre mňa najobľúbenejšou časťou každej túry) až na vrchol. Opatrnosť je v tomto prípade viac než na mieste, v niektorých častiach sú totiž skaly ďalej od seba a preto je potrebné sa občas poriadne naťahovať. Výhľad však naozaj stojí za to. Okrem Rysov je z Kôprovského štítu výhľad aj na Vysokú, ktorá sa majestátne týči nad Mengusovskou dolinou, ale aj na Kriváň, Satan a Svinicu.

Späť vedie trasa rovnakým chodníkom, ako na vrchol.

Foto: Pixabay

Google+ Linkedin

Written By :

Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*