Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Noc literatúry 2019: Známi herci budú čítať aj v opustených domoch či v starej MHD-čke

Bratislava 9. mája (TASR) – Sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov na miestach, ktoré sa bežne s literatúrou nespájajú, prinesie v Bratislave v stredu 22. mája podujatie Noc literatúry.

Je to už 11. ročník tejto literárnej akcie.

„Uskutoční sa na 14 miestach v pešej zóne Starého Mesta,“ TASR informovala Petra Darovcová z Českého centra. Čítať budú známi slovenskí herci a herečky – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám. Čítania sa na každom mieste zopakujú deväťkrát, preto si treba vopred premyslieť trasu,“ spresnila.

Zdroj: facebook.com/Noc literatúry

Miestami čítaní budú podľa Darovcovej rozmanité, účastníci sa prejdú uličkami Starého Mesta, najmä Baštovou a Zámočníckou. Väčšina miest čítaní sa nespája s literatúrou, ale s inými žánrami umenia. Bude sa čítať v divadle, v niekoľkých galériách, ale aj v opustených domoch. Raritnou zastávkou bude starý model autobusu MHD, pristavený v spodnej časti Námestia SNP.

Literatúra vs. hokej?

Tento rok podujatie súperí s hokejovými majstrovstvami. Veríme však, že fanúšikovia Noci literatúry sú nám verní a z tradične bohatej ponuky zaujímavých miest a kníh si ľahko vyberú a strávia s nami pekný a dlhý večer, poznamenala Vilma Anýžová, riaditeľka Českého centra. To v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a veľvyslanectvami EUNIC a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku projekt organizuje.

Mariateresa Di Lascia: Cesta tieňmi. Autorku možno označiť za predchodkyňu slávnej E. Ferrante. Jej hrdinka Chiara spomína na ťažký život v povojnovom Taliansku, kde boli ženy často obeťami mužského sebectva a ich túžba po nezávislosti a slobode bola takmer nedosiahnuteľná. Pestrá zmes postáv prežíva zo dňa na deň na pozadí veľkých dejín… Zdroj: facebook.com/Noc literatúry

 

Tento rok sa do literárnej noci zapojili úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autorov z 13 európskych krajín. „Do tohto ročníka sme nominovali jedného z víťazov Ceny Európskej únie za literatúru, mladého nemeckého autora Benedicta Wellsa a jeho dielo Na konci samoty. Cieľom tejto ceny je poukázať na kreativitu a rôznorodé bohatstvo súčasnej európskej literatúry v oblasti fikcie a podporovať jej šírenie v rámci Európy, čo skvele napĺňa práve podujatie Noci literatúry,“ hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Nielen hlavné mesto. Čítať sa bude vo viacerých mestách

Na Noci literatúry sa zúčastnia aj Banská a Považská Bystrica, Banská Štiavnica, Modra, Košice, Nitra, Senec, Trenčín, Trnava, Kežmarok, Žilina, Martin, Poprad, Levice, Piešťany a Liptovský Mikuláš. Nováčikmi, ktorí sa k podujatiu pripojili tento rok, sú Humenné, Petrovany pri Prešove a Nové Zámky. Podrobnosti o podujatí nájdete na facebookovej stránke.

Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/Noc literatúry

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií