fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Noc múzeí a galérií: TIETO mestá na Slovensku môžete navštíviť

Máte tip? napíšte nám mailom
Noc múzeí a galérií sa pre Slovákov chystá v rámci viacerých miest. O ktoré ide? 
Na Slovensku budú počas príležitosti s názvom Noc múzeí a galérií otvorené pre záujemcov nielen múzeá, ale aj zbierkotvorné inštitúcie. A to v rámci 100 lokalít na celom našom území. Zväz múzeí na Slovensku, v tlačovej správe informoval, že záujemcovia o vystavené kusy budú mať možnosť vidieť animácie, prehliadky, aj iné formy programu. Počas tohto roka sa táto udalosť uskutoční v sobotu.   Možno ste ani netušili, že vznikla na podnet francúzskeho ministerstva kultúry pod pôvodným názvom Európska noc múzeí.

Európska noc múzeí sa uskutoční približne v termíne Medzinárodného dňa múzeí, čo predstavuje 18. máj. Medzinárodná rada múzeí (ICOM) tento rok v rámci realizovania Medzinárodného dňa múzeí, kladie dôraz na odlišnú rolu múzeí, kde budú vystupovať v pozícii aktívnych aktérov vo svojich komunitách. Keďže sa neustále vyvíjajú, usilujú sa tiež byť adaptabilnejšie a hlavne zamerané na verejnosť.

Noc múzeí a galérií na Slovensku

Noc múzeí a galérií

Téma Medzinárodného dňa múzeí, ktorá sa bude konať tento rok, sa nesie v znení – Múzeá ako centrá kultúry. Konkrétne ide o budúcnosť tradícií. ICOM v súvislosti s týmto dňom uviedla, že múzeá v súčasnosti fungujú ako platformy, kde sa stretáva kreativita spolu s poznaním a záujemcovia o exponáty sa môžu prísť informovať.

Prečítajte si tiež:
Japonský miliardár hľadá ženu, ktorá s ním poletí na Mesiac. Ozvalo sa 20-tisíc záujemkýň

Zoznam všetkých miest, kde môžete múzeá navštíviť nájdete tu.

ICOM je Medzinárodná rada múzeí, ktorá zastupuje nielen múzeá, ale všetkých pracovníkov, ktorí sa podieľajú na ich fungovaní uvádza Networkicom. Vznikla v roku 1946 a odvtedy sa usiluje o to, aby pomáhala napĺňať ochranu kultúrneho dedičstva. Organizácia v súčasnosti združuje viac ako 32 tisíc členov. Rovnako ako iné organizácie, aj ICOM má definovanú svoju víziu: „múzeá sú dnes viac než kedykoľvek predtým centrom kultúrneho, spoločenského a ekonomického diania súčasných spoločností.Musia sa vyrovnať s množstvom výziev, či už ide o spoločenskú a politickú situáciu alebo životné prostredie. Múzeá zohrávajú kľúčovú úlohu v rozvoji spoločnosti prostredníctvom vzdelávania a zároveň ochraňujú a uchovávajú kultúrne poklady pre budúce generácie.″  

Zdroj titulnej foto: pixabay.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií