fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trápia vás nočné mory a časté budenie? Bojujte s nimi!

Nočné mory dokážu vystrašiť malých aj veľkých. Zobudiť sa s búšiacim srdcom a strachom nie je nič príjemné. Našťastie, existujú spôsoby, ako si s nočnými morami poradiť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Nočné mory a ich dôsledky

Spánok je pre naše telo veľmi dôležitý a bez neho by sme dlho neprežili. Nikto z nás si nelíha do postele s myšlienkou, že sa v noci vydesí. Stať sa to však môže a je celkom jedno, koľko máte rokov. Nočné mory dokážu vyvolať veľmi silné negatívne pocity, ktoré vedú k zobudeniu. V okamihu, ako sa preberiete, môžete cítiť strach, smútok, hnev alebo bolesť. Neraz ich sprevádza aj zvýšený tep, zrýchlené dýchanie a potenie. Panika a strach môžu byť také príšerné, že zo sna až kričíte. Ak ich výskyt neriešite, môže to viesť k stresu a nespavosti, čo vášmu zdraviu tiež neprospeje. Nočné mory dokážete zastaviť, ale musíte pre to niečo urobiť.

nočné mory
pixabay.com

Rituály pred spánkom

Kvalitu spánku aj sny dokáže ovplyvniť viacero vecí. Jednou z nich sú aj návyky pred tým, ako idete spať. Nemali by ste jesť krátko pred spaním, pretože jedlo môže zhoršovať sny a spánok. Niektoré štúdie zistili, že fast food, cukor i štipľavé jedlá majú zlý vplyv na naše sny. Problémom môžu byť aj videohry, hoci tu nastáva zaujímavý fenomén. Kým muži majú po nich lepší spánok, ženy majú nočné mory. Dôležité je aj prostredie, kde spíte. Ak je v miestnosti príliš teplo alebo zima, môže sa to prejaviť na snoch. Dbajte aj na príjemnú vôňu v izbe, pretože vám pomôže navodiť pekné sny. Večer si vyberajte rozumné filmy. Ak je v nich priveľa násilia alebo strašidelných scén, môžu sa potom prevteliť aj do vašich snov a nočné mory sa môžu vyskytnúť častejšie.

Prečítajte si tiež:
Pod Manhattnom má vzniknúť prvý podzemný park na svete
Zdroj: unsplash.com

Nie vždy je to jednoduché

Nočné mory môžu odrážať aj to, čo sa deje vo vašom živote. Sú akýmsi varovaním pred tým, čo robíte a upozorňujú vás na chyby. Zbaviť sa ich potom môžete aj tak, že pochopíte svoje problémy, pokúsite sa napraviť svoj život. Horšie je, ak nočné mory pochádzajú z nejakého traumatického zážitku. Sú súčasťou posttraumatického stresu, vtedy je veľmi rozumné navštíviť odborníka. K výrazným nočným morám môže viesť aj stres, ktorému je človek vystavený každý deň. Strach sa vkráda aj do snov a ľahko sa vám môže snívať o tom, čoho sa najviac bojíte. Nočné mory sa môžu opakovať a najhoršie je, že si ich pamätáte a dokážete si na ne spomenúť aj počas dňa. Pred spaním si teda vsugerujte, že sa vám bude snívať iba o tom peknom a pokúste sa navodiť si príjemný pocit.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií