fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nočné používanie smartfónov vedie nielen k poruchám spánku, ale i depresii. Vedci zistili večernú hodinu, kedy by sme ho mali položiť z rúk

Máte tip? napíšte nám mailom

Pokiaľ sa chcete vyhnúť zdravotným a psychickým problémov, mali by ste si brať túto vedeckú radu k srdcu.

Nie je žiadnou novinkou, že používanie smartfónov pred spaním nie je najlepší nápad, pretože to má na náš spánok neblahé účinky – môžu sa objaviť poruchy spánku, zhoršená kvalita spánku, migréna a nedostatočná sústredonosť počas dňa.

Teraz sa však objavila nová vedecká štúdia, ktorá skúmala vplyv používania mobilov na spánok a zdravie. Tohto výskumu sa zúčastnilo až 91 000 respondentov, ktorí boli monitorovaní v priebehu jedného týždňa. Výsledkov poukazujú na to, že ak trávite čas tesne pred spaním pozeraním do mobilu z pohodlia postele a po tme existuje, väčšia pravdepodobnosť, že sa u teba vyskytne psychické ochorenie ako depresia, bipolárna porucha alebo neuróza. Navyše sa títo ľudia cítili viac osamelí a boli menej šťastní.

Výskum ďalej preukázal, že každý 25. človek nedokázal byť cez deň dostatočne aktívny a sústredený. U tých, ktorí pomaly zaspávajú s mobilom v ruke, existuje až o 11% väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyskytne bipolárna porucha a o 6% vyššia pravdepodobnosť, že budú bojovať proti depresii.

Prečítajte si tiež:
Strašiak menom alergia zo slnka: Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?

Daniel Smith, autor tejto štúdie, tvrdí, že by sme pred spánkom mali odložiť všetky rušivé aktivity a najmä tie, ktoré sú spojené so smartfónmi, pretože nám narúšajú spánkovú hygienu. Navyše odporúča, aby sme mobily odložili z rúk najneskôr o 22. hodine.

 

 

Zdroj: Independent

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií