fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nórski rybári našli zrejme ruskú vojenskú veľrybu, mala na sebe aj postroj na zbraň

Mnohí experti sa podľa dostupných informácií domnievajú, že v Nórskych vodách sa objavila vojenská veľryba patriaca ruskému námorníctvu. Rusi sa tvária, že o ničom nevedia.

V blízkosti nórskej rybárskej dediny Inga miestni rybári odfotili bieluhu, ktorá až podozrivo blízko plávala okolo rybárskch lodí. Nakoľko bolo očividne jasné, že je na ľudí zvyknutá, keď priplávala bližšie, rybári jej dali dolu tesný postroj, ktorý na sebe mala. Zaujímavé na tom je, že na tomto postroji je napísané: „Zariadenie Petrohradu”. Podobný postroj môže poslúžiť na upevnenie kamery či zbrane.

Podľa opisu rybárov, ktorí toto zviera videli, sa správala podivne. Neustále vyhľadávala lode a snažila sa ťahať za popruhy po bokoch. Nórski odborníci sa tak domnievajú, že pravdepodobne pôjde o špeciálne vycvičenú bieluhu, ktorú Rusi využívali, poprípade stále využívajú na vojenské účely.  Vedci vylúčili, že by podobný postroj mohol byť použitý za účelom skúmania, a tak zatiaľ jedinou možnosťou ostáva vojsko.

Používanie zvierat na vojenské účely bolo ešte donedávna bežné. V 80. rokoch bol v bývalom sovietskom zväze program na výcvik veľrýb práve pre služby vojska. Využíval sa ich dobrý zrak, schopnosť nenápadnej plavby či dobrá pamäť.

Tento program oficiálne skončil v 90, rokoch, no podľa viacerých zdrojov sa ruské námorníctvo k výcviku vrátilo. Je možné, že veľryba, ktorá sa v Nórsku objavila, naozaj „pracovala” pre ruské vojsko, no neskôr ju vypustili na slobodu.

Zdroj: theguardian.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií