fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nová budova pre dva mestské súdy v Bratislave môže byť podľa ÚHP lacnejšia, ministerstvu odporúča prehodnotiť výber

ÚHP odporúča napríklad komerčné využitie nadbytočných parkovacích miest, ktoré by boli k dispozícii v prípade, že by sa kúpila budova Apollo II alebo Pressburg Tower.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Schválenie súdnej mapy prinieslo okrem iného aj zmeny v usporiadaní súdov v Bratislave. Z okresných súdov Bratislava I až V sa stanú štyri mestské súdy a vznikne nový Správny súd Bratislava, pričom by sa mali otvoriť od júna 2023.

Pre mestské súdy Bratislava III a Bratislava IV sa má obstarať jedna spoločná budova a Ministerstvo spravodlivosti SR tak predložilo projekt za 63,7 milióna eur na kúpu a prispôsobenie tejto budovy a rekonštrukciu budov, v ktorých budú sídliť mestské súdy Bratislava I, Bratislava II a Správny súd Bratislava. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR na svojej sociálnej sieti uviedol, že nová budova pre dva mestské súdy v Bratislave môže byť lacnejšia.

Pri kúpe preferujú Apollo II.

Ako uviedol ÚHP, podľa ekonomickej analýzy je z porovnaných 11 alternatív najvýhodnejšou kúpa budovy pre mestské súdy Bratislava III a IV.

Výstavba novej budovy by trvala dlhšie a nestihla by sa skolaudovať do termínu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Investor z neho plánuje projekt financovať,” vysvetlil ÚHP a predložil niekoľko odporúčaní. Odporúča znížiť kúpnu cenu o 500 eur na meter štvorcový, čo predstavuje náklady na prispôsobenie priestorov.

Prečítajte si tiež:
Máš vlastný unikátny štýl? Objavuj na GLAMI ponuku módy šitú na mieru užívateľa

Celkové náklady projektu môžu takto klesnúť minimálne o 8,6 milióna eur,“ vysvetlil ÚHP. Odporúča tiež prehodnotiť výber konkrétnej budovy. Ministerstvo zvažuje v užšom výbere štyri možné budovy a na základe bodovacieho systému preferuje Apollo II. Po aktualizácii údajov v posudzovacích kritériách vychádza výhodnejšie Pressburg Tower, ktorá je lacnejšia o 8,7 milióna eur.

Prebytočné budovy zvažujú odpredať

Ďalším z odporúčaní ÚHP je komerčné využitie nadbytočných parkovacích miest, ktoré by boli k dispozícii v prípade, že by sa kúpila budova Apollo II alebo Pressburg Tower.

K prebytku približne 150 miest dôjde aj po zohľadnení požiadavky investora mať vlastné parkovacie miesta pre všetkých sudcov. Dajú sa komerčne odpredať, prenajať alebo sprístupniť verejnosti,” dodal ÚHP s tým, že by bolo vhodné tiež ponúknuť prebytočné budovy okresných súdov, ktoré sa projektom uvoľnia, iným štátnym inštitúciám.

V prípade, že by nebol o tieto budovy zo strany inštitúcií záujem, je podľa ÚHP výhodnou možnosťou komerčný odpredaj s tým, že potenciálna hodnota môže dosiahnuť 28 miliónov eur. ÚHP na záver odporúča vypracovať nezávislé znalecké posudky, ktoré sa budú týkať ako novej budovy, tak aj súčasných prebytočných objektov.

Prečítajte si tiež:
Pôvod remeselných a priemyselných výrobkov sa začne označovať grafickými symbolmi, získajú tak právnu ochranu

Pri kúpe novej budovy posudok poslúži na rokovanie o znížení predajnej ceny. Pri budovách uvoľnených po okresných súdoch presnejšie odhadnú trhovú cenu v prípade komerčného odpredaja,” uzavrel ÚHP.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Plán obnovy a odolnosti, Súdna mapa, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Nová budova pre dva mestské súdy v Bratislave môže byť podľa ÚHP lacnejšia, ministerstvu odporúča prehodnotiť výber © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií