fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nová vakcína proti koronavírusu je tu! Testovať na ľuďoch ju začínajú hneď

Potenciálna vakcína proti koronavírusu, ktorej vývoj financuje Bill Gates, by sa mala začať testovať na ľuďoch, pričom sa očakáva, že ešte dnes ju dostane prvý pacient.

Máte tip? napíšte nám mailom

Zdraví dobrovoľníci vo Philadelphii a v Kansas City v Missouri začnú už tento týždeň testovať experimentálnu vakcínu proti koronavírusu.

Inovio Pharmaceuticals, malá biotechnologická spoločnosť v Pensylvánii, dostala regulačné povolenie na začatie testovania. Do projektu vakcíny Inovio investovala svoje finančné prostriedky nadácia Billa a Melindy Gatesovej spolu s ďalšími neziskovými organizáciami.

Inovio uvádza, že do konca leta chcú zo štúdie získať údaje o bezpečnosti vakcíny a ich cieľom je do konca roku 2020 vyrobiť 1 milión dávok.

Vedci plánujú zaočkovať prvú osobu v pondelok

Malá biotechnologická spoločnosť v Pensylvánii plánuje tento týždeň začať s očkovaním zdravých dobrovoľníkov potenciálnou vakcínou proti koronavírusu, potom, čo dostala povolenie na začatie klinického testovania.

Vedci plánujú zaočkovať prvú osobu v pondelok. Experimentálna vakcína bola vyvinutá spoločnosťou Inovio Pharmaceuticals. Ich úsilie bolo financované z Nadácie Billa a Melindy Gatesovej a Koalície pre inovácie epidemickej pripravenosti.

Vakcína Inovio, ktorá sa nazýva INO-4800, je druhá vakcína proti koronavírusu, ktorá má začať s testovaním na ľuďoch v USA. Biotechnologická spoločnosť v Massachusetts začala svoju skúšobnú verziu už v polovici marca.

Prečítajte si tiež:
Zdravotné poisťovne upozorňujú, že nebudú mať dostatok financií

Anthony Fauci, dlhoročný šéf jednotky infekčných chorôb Národného inštitútu zdravia, opakovane uviedol, že bude trvať najmenej rok, kým budeme vedieť, či je táto vakcína proti koronavírusu bezpečná a účinná.

Na štúdium vakcíny Inovio spoločnosť registruje až 40 zdravých dospelých účastníkov vo Philadelphii, na lekárskej fakulte pennsylvánskej univerzity a v Kansas City v Missouri, v Centre pre farmaceutický výskum.

Každý dobrovoľník dostane dve dávky vakcíny s odstupom štyroch týždňov. Inovio uvádza, že do konca leta očakáva rýchly zápis do štúdie a výsledky bezpečnosti. Ak budú tieto výsledky pozitívne, spoločnosť začne ďalšiu štúdiu zameranú na hodnotenie účinnosti vakcíny proti vírusu.

Vzhľadom na bezprecedentný celosvetový dopyt bude akákoľvek vakcína, ktorá sa ukáže ako bezpečná a účinná, čeliť veľkým výzvam vo výrobe.

Inovio hovorí, že rozširuje svoje výrobné kapacity. Ich cieľom je mať do konca roku 2020 k dispozícii 1 milión dávok. Tie by sa mohli použiť v ďalších klinických skúškach alebo v prípade mimoriadnych udalostí.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Insider.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií