fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nové pravidlá pri vstupe do Slovenskej republiky: Na koho sa vzťahujú?

Oddnes sa do zoznamu výnimiek z povinnej karantény dostali zdravotnícki pracovníci s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí pracujú v štyroch krajoch v Českej republike. Podmienkou však je predloženie potvrdenia od lekára a výsledku negatívneho testu na COVID-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

Súčasná pandémia sužuje mnohých nielen na Slovensku. Problematickí boli najmä Slováci, ktorí dlhodobo pracovali v susedných krajinách či sa presúvali hneď niekoľkými ďalšími krajinami. Išlo najmä o vodičov kamiónov, rušňovodičov či zdravotníkov pôsobiacich v Českej republike. Práve tí sa dočkali mierneho povolenia pravidiel. Nové pravidlá s platnosťou od pondelka 20. apríla však majú svoje medze. Povinnosťou týchto osôb je zaobstarať si potvrdenie od zamestnávateľa a výsledok negatívneho testu na COVID-19.

Nové pravidlá potešia najmä zdravotníkov

Ľudia, ktorí majú výnimku z povinnosti absolvovať po príchode zo zahraničia karanténu v zariadeniach určených štátom, majú oddnes povinnosť doložiť potvrdenie od lekára. Táto zmena sa týka predovšetkým tehotných žien a osôb s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu. Tieto osoby musia tiež predložiť v dvoch vyhotoveniach aj výsledok negatívneho testu na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 48 hodín. „Ak tieto dve podmienky splnia, nejdú do štátnej karantény, ale do domácej izolácie,” objasnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Výnimka oddnes platí aj pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí síce majú trvalý alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike, ale pôsobia v štyroch českých krajoch. Nové pravidlá sa týkajú  zdravotníkov pracujúcich v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravskosliezskom a Olomouckom kraji v Českej republike. Aj pre tieto osoby je však podmienkou potvrdenie od zamestnávateľa a negatívny test na COVID-19, nie starší ako 48 hodín.

Prečítajte si tiež:
Chorvátsko otvorilo hranice pre desať krajín vrátane Slovenska
Nové pravidlá pri vstupe do Slovenskej republiky: Na koho sa vzťahujú?
zdroj: TASR

Výnimka pre vodičov či pacientov

Nové pravidlá o výnimke sa týkajú aj vodičov nákladnej dopravy, posádky lodnej dopravy a rušňovodiči, ktorí cestujú na územie Slovenskej republiky inými spôsobmi dopravy. Predpokladá sa, že ich presun do iného štátu je nevyhnutný, nakoľko prepravujú tovar. Výnimka platí aj napriek tomu, že miesto začiatku dopravy sa nachádza na území Slovenskej republiky. I tieto osoby však potrebujú potvrdenie od zamestnávateľa.

Ďalšiu výnimku dostali osoby, ktoré vstupujú a opúšťajú Slovenskú republiku kvôli liečbe vážnych zdravotných stavov, tranzit príslušníkov policajných zborov, prechádzajúcich cez územie Slovenska na plnenie úloh vyplývajúcich z členstva v Európskej únii a príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky a NATO. Nové pravidlá platia aj na vykonanie tranzitu občanov členských štátov Európskej únie, ktorí sa vracajú do svojej domovskej krajiny.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií