Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nové uvoľňovanie opatrení od 1. júla: Čo sa zmení?

Napriek narastajúcim prípadom nakazených na koronavírus dochádza od 1. júla k ďalšiemu uvoľnovaniu opatrení. Aké to sú?

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydal opatrenia, na základe ktorých sa od stredy, 1. júla 2020 budú môcť organizovať hromadné podujatia do 1000 osôb. O novom opatrení informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ SR.

Uvoľnovanie opatrení od 1. júla 2020

Pri akomkoľvek usporadúvaní hromadných podujatí je potrebné dodržiavať povinnosti nariadené ÚVZ SR. Medzi ne patrí napríklad častá dezinfekcia priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh a predmetov. Hygienické zariadenia budú musieť byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami. Rovnako sa musí zabezpečiť  dostatočné vetranie priestorov. Vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia bude umožnený len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami. 

Pri vstupe do budovy, kde bude hromadné podujatie prebiehať musí organizátor zabezpečiť oznam, ktorý informuje  o povinnosti, že v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia je osoba povinná zostať v domácej izolácii.

„V prípade sedenia sa odporúča zabezpečiť sedenie s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať,“  uvádza ÚVZ SR.

Množstvo nariadení ÚVZ SR

Organizátor podujatie tiež musí dokázať preukázať počet osôb aktuálne sa zúčastňujúcich na hromadnom podujatí. Zákaz o zorganizovaní hromadného podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v jednom okamihu v počte nad 1000 osôb sa nevzťahuje na výkon hromadných podujatí s výlučne sediacim obecenstvom. Organizátor však musí byť schopný zabezpečiť a dodržiavať sedenie tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto prázdne. Sekvenciu obsadenia sedadiel je však potrebné v radoch alternovať, alebo to, že obsadenie kapacity priestorov určených pre sediace obecenstvo nebude vyššie ako 50 percent.

Zákaz sa nevzťahuje tiež na výkon bohoslužieb, prvého svätého prijímania, sviatosti birmovania, pohrebného obradu a sobášneho obradu, vrátane ich civilných verzií či na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy a zasadnutia a schôdze, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona. V týchto prípadoch však musia byť dodržiavané povinnosti uložené ÚVZ.

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií