fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Novelu Trestného poriadku od SaSkárov posunuli do druhého čítania, zvýšiť chcú aj ochranu obetí

Cieľom úpravy je zvýšiť ochranu obzvlášť zraniteľných obetí trestných činov a ochrániť ich pred druhotnou viktimizáciou.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.12.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania novelu Trestného poriadku a novelu zákona o obetiach trestných činov. Cieľom úpravy je zvýšiť ochranu obzvlášť zraniteľných obetí trestných činov a ochrániť ich pred druhotnou viktimizáciou.

Novelu predložili poslanci SaS

Predkladateľmi novely sú poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Vladimíra Marcinková, Mária Kolíková, Ján Benčík, Marián Viskupič a Vladimír Ledecký. Poslanci tvrdia, že súčasný platný právny poriadok neposkytuje dostatočnú formu ochrany zraniteľným obetiam trestných činov.

Novela zákona sa bude týkať i výsluchu svedka. „V súčasnej právnej úprave výsluchu svedka, ktorý je zraniteľnou osobou, sa doterajšie pravidlo, že výsluch vedie osoba rovnakého pohlavia, ako je pohlavie vyslúchaného svedka, mení tak, že výsluch vedie a v potrebných prípadoch tlmočí osoba, ktorej pohlavie si zvolí vyslúchaný svedok,” tvrdia navrhovatelia.

Nahradia sa niektoré slová

Podľa navrhovanej úpravy sa otázky smerujúce do intímnej oblasti vypočúvanej obete môžu klásť len vtedy, pokiaľ je to nevyhnutné pre objasnenie skutočností dôležitých pre trestné konanie.

„Dôvodom sú signály o zasahovaní do osobnej integrity vyslúchaných osôb bez zrejmého súvisu s vyšetrovanou kauzou,” uvádzajú poslanci.

Prečítajte si tiež:
Svet, v ktorom žijeme, potrebuje šikovných strojárov

Taktiež sa má nahradiť slovo „páchateľ“ výrazom „osoba, ktorú obeť označila za páchateľa“, „osoba, ktorá je podozrivá zo spáchania trestného činu“ či slovami „osoba, proti ktorej sa vedie trestné konanie“.

Viac k témam: Novela Trestného poriadku, Obete trestných činov, Trestný poriadok, Výsluch
Zdroj: Webnoviny.sk – Novelu Trestného poriadku od SaSkárov posunuli do druhého čítania, zvýšiť chcú aj ochranu obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií