fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Novinár Pratasevič ide do väzenia, bieloruský súd ho odsúdil na osem rokov

Novinára zatkli po tom, ako vojenská stíhačka prinútila komerčné lietadlo smerujúce do Litvy pristáť v Minsku.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.5.2023 (SITA.sk) – Disidentského bieloruského novinára Ramana Prataseviča odsúdili na osem rokov väzenia. Novinár, ktorého zatkli po tom, ako vojenská stíhačka prinútila komerčné lietadlo smerujúce do Litvy pristáť v Minsku, sa postavil pred bieloruský súd pre obvinenia z organizovania nepokojov a sprisahania s cieľom prevzatia moci.

Lietadlo spoločnosti Ryanair, ktoré letelo z gréckych Atén do litovského Vilniusu, odklonili do Minska 23. mája 2021 na príkaz bieloruských orgánov riadenia letovej prevádzky pod zámienkou bombovej hrozby. Bieloruské sily dokonca vyslali spomenutú stíhačku, v zjavnom pokuse o presvedčenie pilotov, aby splnili príkaz úradov.

Po pristátí bieloruskí policajti zatkli Prataseviča a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú. Zatknutie novinára a spôsob, akým k tomu Bielorusko dospelo, vyvolali medzinárodné pobúrenie a Západ v reakcii uvalil na krajinu ďalšie prísne ekonomické sankcie.

Pratasevič bol editorom kanálu Nexta na platforme Telegram so sídlom v Poľsku, ktorý zverejňoval videá a informácie o vlne masových protestov vyvolaných znovuzvolením bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v lete 2020. Zakladateľa kanálu Sciapana Pucilu a ďalšieho editora Jana Rudika, ktorí sú v exile, odsúdili v neprítomnosti na 20 a 19 rokov väzenia.

Prečítajte si tiež:
Nemecko chcelo rýchlu prehru Ukrajiny a Francúzsko neverilo, že k invázii dôjde, prezradil Johnson

Viac k témam: Bieloruský prezident, Novinár, Protesty v Bielorusku, Sankcie proti Bielorusku, Súdy, Únos lietadla, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Novinár Pratasevič ide do väzenia, bieloruský súd ho odsúdil na osem rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií