fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Novinárska obec aj po rokoch od vraždy Kuciaka čelí útokom, podľa ministerstva kultúry ide o celosvetový problém

Ministerstvo dodalo, že problém s bezpečnosťou novinárov je celosvetový.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.2.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo kultúry SR (MK SR) upozorňuje, že i päť rokov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej čelí novinárska obec útokom politikov aj verejnosti. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu Investigatívneho centra Jána Kuciaka o bezpečnosti novinárov na Slovensku, ktoré boli predstavené na Media Freedom Conference organizovanej rezortom kultúry.

Problém s bezpečnosťou novinárov

V statuse na sociálnej sieti ministerstvo dodalo, že problém s bezpečnosťou novinárov je celosvetový a počet zabitých novinárov v roku 2022 vzrástol. Počas neho prišlo o život 86 novinárov, čo je markantný nárast oproti trom predošlým rokom.

Rezort uviedol, že v mediálnej oblasti vyvíjajú aktivitu. Pripomenul, že minulý rok bola prijatá nová mediálna legislatíva z ich dielne.

Posilnenie ochrany

„Významnou súčasťou nového mediálneho zákona je aj posilnenie ochrany novinárov/-k cez ochranu zdroja, zabezpečenie takejto ochrany aj pre tých, ktorí sú súčasťou on-line spravodajských portálov, efektívnejšie zakročenie proti šíreniu dezinformácií či podporu redakčnej nezávislosti,” priblížilo MK SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Piate výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Aktívny začiatok roka v štýlovom športovom oblečení

„Rovnako ako v roku 2018 ľudia na celom Slovensku protestmi dávali jasne najavo svoj nesúhlas, musíme plniť Jánov odkaz i dnes – odhaľovať pravdu a nebyť voči zlu ľahostajní. Ján, Martina, nikdy nezabudneme,” uzavrelo ministerstvo status.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Viac k témam: investigatívny novinár, novinárska obec, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Novinárska obec aj po rokoch od vraždy Kuciaka čelí útokom, podľa ministerstva kultúry ide o celosvetový problém © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií