Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Novou šéfkou súdnej rady je Marcela Kosová, podporilo ju 13 členov

Proti jej zvoleniu bola jedna členka. 

14.5.2024 (SITA.sk) –
aktualizované, 14. mája, 13:11

Novou predsedníčkou Súdnej rady SR je sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka rady Marcela Kosová. Rozhodli o tom na utorkovom zasadnutí členovia rady. Kosovú podporilo 13 členov rady, proti jej zvoleniu bola jedna členka.

Kosovú na post predsedníčky rady navrhli šiesti členovia rady – Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Peter Šamko, Marián Fečík, Peter Farkaš a Ľuboš Kunay.

Fyzický kontakt so sudcami

Za mňa je dôležité, aby predseda súdnej rady bol aj vo fyzickom kontakte so sudcami,“ povedala Kosová s tým, že predošlý predseda rady Ján Mazák ani raz nevycestoval za sudcami.

Kosová chce podľa vlastných slov počuť, čo sudcov trápi a otvárať tie témy na pôde súdnej rady. Zároveň zdôraznila, že sa bude správať a konať tak, ako to robila doteraz. Takisto podľa vlastných slov plánuje personálny a spisový audit.

To si myslím, že je zodpovedné u každého predsedu, aby, keď začne akoby od nuly, tak má ten odrazový mostík, že čo sa robilo,“ skonštatoval Kosová.

Odvolanie Jána Mazáka

Členovia rady ešte v apríli odvolali svojho bývalého predsedu Jána Mazáka. Za návrh hlasovali desiati členova rady, dvaja sa zdržali a štyria nehlasovali. Dôvodom na odvolanie Mazáka bolo podľa siedmich členov rady, ktorí jeho odvolanie navrhli, že údajne zneužil svoje právomoci.

Konkrétne mu vyčítali zneužitie funkcie a neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom. Mazáka následne poslanci parlamentu odvolali aj ako člena rady.

Viac k témam: Odvolanie z funkcie, predsedníčka, sudkyňa
Zdroj: SITA.sk – Novou šéfkou súdnej rady je Marcela Kosová, podporilo ju 13 členov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií