fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Teraz už môže darovať krv ktokoľvek: Nulová krvná skupina dokáže zachrániť milióny životov

Máte tip? napíšte nám mailom

Krvná skupina nula môže zachrániť milióny ľudí.

Nedostatok darcovskej krvi je v dnešnej spoločnosti stále aktuálnym problémom, ktorého hlavnom príčinou je deficit darcov, ale aj osobitné požiadavky, ktoré im s kladené. Odborníci sa ale domnievajú, že riešenie tohto problému sa dá dosiahnuť prekonaním nekompatibility jednotlivých krvných skupín.

Na vytvorení univerzálnej krvnej skupiny pracujú vedci a lekári už niekoľko desaťročí, no veľký posun v tejto oblasti nastal až pred nedávnom. Výskumný tím Henrika Klausena vytvoril metódu na konverziu akejkoľvek krvi na takzvanú nulovú krvnú skupinu, ktorú nazývajú aj prvou.

Ľudskú krv rozdeľujeme do štyroch skupín a to kvôli prítomnosti špecifických antigénov – aglutinogénov A a B v erytrocytoch, ako aj aglutinítov a a b v krvnej plazme. Nulová krvná skupina obsahuje iba aglutiníny a a b, zatiaľ čo ostatné krvné skupiny obsahujú ich rôzne kombinácie. Druhá skupina – A a b, tretia skupina – a a B, štvrtá skupina – A a B.

krv1

Na to, aby sa krv druhej, tretej a štvrtej skupiny, zmenili na prvú (nulovú), vedci použili jeden z enzýmov zo zelených kávových zŕn. Tento pokus však nepriniesol očakávané výsledky – objav totiž nebol vždy funkčný a vyskytli sa aj nepríjemné prípady nezlučiteľnosti krvi. Neskôr vedci na pokus použili niekoľko mikróbov – jedna baktéria vylúčila aglutinogén A a druhá B. Po úspešnom výskume sa výskumníci rozhodli vyvinúť špeciálne zariadenie na spracovanie krvi.

Prečítajte si tiež:
Študentka napísala odkaz svojim susedom na internáte, ktorí boli pri tom hlučnejší. Prišla odpoveď!

krv2

V súčasnosti prebieha klinické skúšanie tejto novej metódy “krvnej transformácie.”

Zdroj: Trendweb.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií