fbpx
O hľadaní lásky nesprávnym spôsobom a na nesprávnom mieste

O hľadaní lásky nesprávnym spôsobom a na nesprávnom mieste

Bola som príliš malá na to, aby som niektoré veci vedela pochopiť (samozrejme, keby deti vedeli všetko pochopiť, neboli by to deti), no v oblasti vzťahov som mala vždy jasno.

Mala som to šťastie, že ma vychovávali obaja rodičia. Mohla som sa im s čímkoľvek zveriť a veľmi radi a ochotne mi obetovali každú svoju voľnú chvíľu. Nikdy mi nechceli zle. Ich prístup ku mne bol vždy ukážkový, plný lásky a pochopenia. Už od detstva mi boli vzorom, venovali sa mi a učili ma kráčať po ceste dobra. Vďaka nim som tam, kde som a som im za to vďačná. Ďakujem im za to, že zo mňa vychovali hodnotného človeka, ktorý dokáže druhým robiť radosť a ďalej šíriť to, čo sa dnes tak stráca – hodnota človeka.

Naučili ma modliť sa a môj priateľ ma naučil správne prosiť. A práve o tom je tento článok – o prosbe, ktorá bola vyslyšaná, o mojom priateľovi, od ktorého sa každý deň učím nové a taktiež o uvedomení si svojej pravej hodnoty. Pomohla som si aj výrokmi od Mariána Kuffu, farára zo Žakoviec, ktorého považujem za veľmi múdreho človeka a ktorý má do tejto problematiky čo povedať. Tak šup do toho!

Na otázku, kde som našla môjho priateľa, nerada odpovedám. Nie všetci totiž chápu odpovedi ,,nenašla som si ho ja, našlo mi ho nebo. Povedala som nebu, koho chcem, roky som o neho prosila a bola som vyslyšaná”. Možno to znie zvláštne aj vám – pokrútili ste hlavou, kývli rukou a už sa snažíte prekliknúť na ďalší článok s krikľavo červeným titulkom o tom, ktorá playmate si dala urobiť prsia a akú top postavičku má Sisa Lelkes Sklovská v plavkách.

Rozumiem tomu ale… Treba si uvedomiť, že toto všetko sa časom stratí. To, že má tá a tá nové prsia a top postavičku, tu nie je večné, ale, naopak, lacné a rýchlo pominuteľné. Žurnalistická teória hovorí jasne – všetko sú to správy určené na krátkodobé použitie a sú šírené periodicky. Hoci majú správy krátke trvanie, ako množina sa vyznačujú nepretržitosťou. Večné sú pravé hodnoty, ktoré by sme si mali vážiť a zveľaďovať celý život. Iba tak budeme skutočne šťastné – okolie to spozná a bude sa tešiť spolu s nami. Čím viac lásky rozdáte, tým viac sa vám dostane.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Dokument o službe slovenského kňaza Mariána Kuffu získal ocenenie Český lev

Ak vidíte pravú lásku v tom, že na jednej ruke dokážete spočítať svojich sexuálnych partnerov a aj napriek tomu stále tvrdíte, že ste šťastné, verte, že nejde o skutočné a večné šťastie, ale iba o prchavé. Pomôžem si slovami Mariána Kuffu, ktorý v tejto súvislosti vo svojej knihe Boh za teba bojuje do poslednej chvíle uviedol: ,,Ukážte mi jednu šťastnú prostitútku a pôjdem s vami za babami. Prostitútky dokážu byť šťastné, len už potom nie sú prostitútkami. Každý deň mám také okolo oltára v kaplnke. Mária Magdaléna hľadala lásku nesprávnym spôsobom a na nesprávnom mieste a Ježiš ju poopravil. Úloha ženy nie je zvádzať, ale privádzať k Bohu. Láska sa dnes zamieňa za všeličo iné. Žiadostivosť a láska sú ako dve vajcia. Navonok podobné, rovnako veľké, obe slepačie. Jedno je však smradľavé, druhé dobré. Smradľavé ťa otrávi, dobré posilní. Žiadostivosť berie, láska dáva.”

Zdroj: Unsplash.com

Na začiatku nášho vzťahu mi priateľ povedal: ,,Konečne prvá žena, ktorá neberie, ale dáva.” Ako človek, ktorý sa bežne s takouto frázou nestretáva, usmiala som sa a nepovedala som nič. ,,Čo tým chcel povedať?,” vírilo mi celý deň v hlave. Počas čítania už napísanej knihy od Kuffu som si na jeho slová spomenula opäť. Môj priateľ sa ma nikdy nespýtal: ,,Čo by som ti mohol ešte vziať? Pokoj duše? Dobré meno? Čistotu?”, ale naopak, vždy sa ma spýtal, či niečo nepotrebujem a ak mi čokoľvek kúpil, stále ho trápili výčitky, či je to pre mňa dosť dobré. Pri každom darčeku mi povedal, aby som to brala ako maličkosť a prejav jeho lásky, že na mňa celý deň myslel, hoci žiadny darček nie je taký hodnotný ako som ja. Vždy mi zdôrazňoval, že moja hodnota je nevyčísliteľná, ba dokonca mi za ňu aj často ďakuje a váži si ju. Dnes viem, a aj vy to už budete po dnešku vedieť, že pravá láska sa prejavuje obohatením: ,,Čo by som jej ešte mohol dať?,” vysvetľuje Kuffa.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE →

Google+ Linkedin
Michaela Imrišková

Prezývajú ma Miška Imriška a som presne ten typ, ktorý každé ráno vstáva s nadšením, pretože ide robiť to, čo ho napĺňa a robí šťastnou. Milujem ten pocit, keď cítim, že to, čo robím, má zmysel. Hovorí sa, že nič z neba nepadne, ale ja som zrejme výnimka. Zaujímam sa o kultúru, umenie, módu, veľmi rada rozprávam, píšem (najmä blogy), čítam, kreativita je moja druhá stránka, milujem estetiku, mám zmysel pre detail a vyžívam sa v maličkostiach. V hlave si dokážem tvoriť pútavé príbehy bez zbytočného klišé, mám radosť z učenia sa nových vecí a nerobí mi problém vyjadriť svoj názor aj pred veľkým publikom. Ak práve nie som online, tak určite niečo pečiem, čítam, hrám sa so psíkom alebo tvorím vlastné módne koláže.