Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

O novele zákona o Fonde na podporu umenia sa zatiaľ hlasovať nebude, nezhody medzi SNS a Hlasom pretrvávajú (video)

Poslanec predpokladá, že k návrhu sa opäť rozbehne debata v pléne, tým pádom by sa o zmenách malo rozhodovať až na najbližšom hlasovaní v utorok na budúci týždeň.

2.5.2024 (SITA.sk) – O novele zákona o Fonde na podporu umenia sa vo štvrtok hlasovať nebude, dôvodom sú pretrvávajúce nezhody medzi Slovenskou národnou stranou (SNS) a stranou Hlas-SD.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) pre agentúru SITA uviedol, že vo štvrtok počas hlasovania o 17:00 minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi opäť otvorí rozpravu k novele v druhom čítaní a prednesie sa Michelkov pozmeňujúci návrh.

Nevie, ako sa Hlas-SD zachová

Poslanec predpokladá, že k návrhu sa opäť rozbehne debata v pléne, tým pádom by sa o zmenách malo rozhodovať až na najbližšom hlasovaní v utorok na budúci týždeň. Michelko ďalej uviedol, že nevie, ako sa Hlas-SD zachová pri hlasovaní o novele.

Poslanec Roman Malatinec (Hlas-SD) mi povedal, že nepostaví vlastný pozmeňujúci návrh, a aké budú ich stratégie, to naozaj neviem. Nie sú plne stotožnení s naším pozmeňujúcim návrhom, a nemám informácie, ako to budú riešiť,“ povedal.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/roman-michelko_fond-na-podporu-umenia.mp4

Voľba členov

Počet členov dozornej komisie Fondu na podporu umenia by sa mal zvýšiť z pôvodných troch na päť členov. Taktiež sa na radu fondu prenesie nová kompetencia, a to voliť a odvolávať nových dvoch členov komisie.

Dvoch členov z piatich v dozornej komisii bude voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní, vymenovanie či odvolanie zvyšných troch členov bude mať v kompetencii minister kultúry, pričom jedného vymenuje na návrh ministra financií. Súčasne sa po schválení zmien zvýši počet členov rady z deväť na trinásť.

Ôsmich členov bude vymenúvať minister kultúry bez návrhu. Zvyšných piatich členov rady bude vymenúvať a odvolávať minister na návrh profesijných združení aktívne činných v oblasti umenia, kultúry či kreatívneho priemyslu, ktoré sú zároveň registrované na rezorte vnútra, čo zostáva zachované podľa súčasnej právnej úpravy.

Financovanie fondu

O poskytnutí finančných prostriedkov nebude rozhodovať riaditeľ fondu ale rada. Okrem toho sa zvýši príspevok zo štátneho rozpočtu do fondu na podporu umenia, a to na účel zabezpečenia riadnej činnosti fondu a plnenia jeho ustanovených úloh.

„Taktiež sa navrhuje zvýšiť percentuálny podiel z určených príjmov fondu na vlastnú prevádzku fondu. Návrhom sa tiež zvyšuje podiel z príspevku štátu, ktorý môže byť použitý na priority určené ministerstvom kultúry,“ uvádza sa v materiáli.

Viac k témam: Hlasovanie, Koalícia
Zdroj: SITA.sk – O novele zákona o Fonde na podporu umenia sa zatiaľ hlasovať nebude, nezhody medzi SNS a Hlasom pretrvávajú (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií