Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Občania si môžu dať zadarmo skontrolovať vodu v studniach pri príležitosti Svetového dňa vody

Analýzy budú zamerané na ukazovatele dusičnanov a dusitanov.

21.3.2024 (SITA.sk) – Pri príležitosti Svetového dňa vody Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) ohlásili, že aj tento rok poskytnú záujemcom z radov občanov bezplatné orientačné analýzy vzoriek vody zo studní v ukazovateľoch dusičnany a dusitany.

ÚVZ SR informoval, že analýzu ponúkne záujemcom na svojich regionálnych úradoch 21. marca.

Pravidelná kontrola vody v studniach

ÚVZ SR odporučil, že o kvalitu vody vo vlastných studniach sa musia starať ich majitelia, ktorí by si ju v prípade jej používania na pitné účely mali nechať skontrolovať aspoň dvakrát do roka v akomkoľvek akreditovanom laboratóriu, ktoré poskytuje analýzy kvality pitnej vody.

Úrad spresnil, že kvalitu vody z verejných vodovodov priebežne kontrolujú jej dodávatelia i úrady verejného zdravotníctva.

Pitná voda musí byť bezpečná

ÚVZ SR tiež vysvetlil, že dusičnany a dusitany sú najčastejšie prekračovanými chemickými ukazovateľmi v pitnej vode z individuálnych zdrojov, teda studní a zo zdravotného hľadiska ich prekročenie nie je bezpečné najmä pre malé deti.

Úrad pripomenul, že pitná voda musí byť zdravotne bezpečná, čo znamená, že jej krátkodobé ani dlhodobé a opakované používanie nesmie ohroziť zdravie ľudí.

Miesta a časy odberov a postup pri odovzdaní vzoriek zverejnil ÚVZ SR na svojej stránke:

https://www.uvzsr.sk/web/uvz/aktuality_uvz/-/asset_publisher/rjlr/content/blizi-sa-svetovy-den-vody-2024-dajte-si-bezplatne-skontrolovat-dusicnany-a-dusitany-vo-vode-z-vasej-studne

Viac k témam: Analýza vody, Kvalita vody, Svetový deň vody
Zdroj: SITA.sk – Občania si môžu dať zadarmo skontrolovať vodu v studniach pri príležitosti Svetového dňa vody © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií