Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obchod s potravinami v Kanade vymenil plastové tašky za ekologické. Inšpiruje tým aj ostatné obchody?

Idete na nákup a občas si zabudnete tašku? Igelitové vrecúška alebo tašky v závislosti od veľkosti nákupu majú predsa za istý poplatok v každom obchode. Týmto sa však upokojovať už dlho nebudeme, krajiny po celom svete schvaľujú opatrenia.

„Kanaďania veľmi dobre vedia o znečistení krajiny plastami a sú unavení z toho, čo každý deň vidia: pláže, parky, ulice a pobrežia posiate plastovým odpadom. Neustále spolupracujeme s našimi partnermi na znižovaní znečistenia plastami, ochrane životného prostredia, vytváraní pracovných miest a rastu hospodárstva v krajine. Aby sme to dokázali, treba začať už od detí a učiť ich, aby udržiavali životné prostredie čisté a bezpečné pre ďalšie generácie,” povedal kanadský premiér Justin Trudeau.

Ďalej dodal, že Kanada zakáže jednorázové plasty v roku 2021, čím sa pripojí ku krajinám, ako Bangladéš, Keňa a Rwanda. Taktiež budú robiť všetko preto, aby sa v Kanade obmedzili i dodávky s plastovým tovarom z iných krajín.

Vždy treba hľadať alternatívu, ako napríklad nahradiť igelitové vrecúška textilnými.

Samozrejme, existujú prípady, kde sú plasty na jedno použitie naozaj potrebné. Plastové slamky sú životne dôležité pre niektorých ľudí so zdravotným postihnutím. Plastové rukavice sú zas potrebné v lekárskom a vedeckom prostredí. Keďže kanadská vláda rozvíja svoje myšlienky v oblasti plastov, bude musieť tieto potreby zosúladiť s účinkami na zdravie a životné prostredie, ktoré sa snaží intenzívne riešiť. Vláda sa preto zaviazala, že prijatie zákona bude predchádzať verejným diskusiám.

Igelitové tašky vymenili za ekologické

Obchod s potravinami vo Vancouveri East West Market už na túto zmenu svojich zákazníkov pripravil. Namiesto igelitových tašiek na jedno použitie prišli s alternatívou – s taškami, ktoré sa dajú použiť viackrát. David Lee Kwen, majiteľ obchodu, týmto postojom nechcel útočiť na zákazníkov, práve naopak. „Chcel som vymyslieť niečo, čo by ich prinútilo myslieť ekologickejšie, keď im neukážete cestu, nebudú vedieť, ako na to. Nepochybujem o tom, že veľa ľudí má tašky, ktoré sa nedajú použiť len raz, no keď idú na nákup, zväčša ich zabudnú doma. Snažili sme sa to zmeniť,” povedal pre Guardian.

Problém s plastovým odpadom má globálny charakter. Odhaduje sa, že každú minútu sa do oceánu dostane jedno nákladné auto plné plastov, pričom toto množstvo sa neustále zvyšuje. Spoločnosti ročne vyrobia približne 5 biliónov plastových tašiek, každá z nich sa rozloží za viac ako 1000 rokov. V súčasnosti 127 krajín prijalo určité právne opatrenia na reguláciu plastových tašiek. Zmeny smerujú od prísneho zákazu v Keni až po progresívne opatrenia týkajúce sa jednorazového plastu v Indii.

Toto sú všetko síce pozitívne kroky, ale ešte je potrebná dlhá cesta, kým sa podarí presadiť ekologické správanie do každého obchodného reťazca po celom svete. Podľa kanadskej vlády až jedna tretina plastov je určená na jednorazové použitie, zahrnuté sú tu aj obaly na výrobky s krátkou životnosťou.

Takáto je situácia

Každý rok sa v Kanade použije 15 miliónov igelitových tašiek a vrecúšok, denne sa použije takmer 57 miliónov slamiek. Recykluje sa iba 10 % plastového odpadu. „Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť, aby sa plast dostal do oceánu, je v prvom rade zastaviť jeho používanie,” dodal kanadský premiér. 

Ak zmýšľate aj vy ekologicky a odpadky všade navôkol vám už prerástli cez hlavu, poďme s tým niečo urobiť. Nezabudnite sa pochváliť vo forme videa alebo fotografie s hashtagom #klochnito a hrať o hodnotné ceny.

https://www.instagram.com/p/ByTE37FCLTY/

Zdroj: boredpanda.com, instagram.com/East West Market, instagram.com/Plastic Free July, instagram.com/klochnito

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií