fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo majú obézni ľudia horší priebeh pri ochorení COVID-19?

Svetová zdravotnícka organizácia považuje nadhmotnosť či obezitu za rizikový faktor vážneho až kritického priebehu respiračného ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vo väčšine európskych krajín, vrátane Slovenska, ju má viac ako dve tretiny dospelých. Poukazujú na to odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA).

,,Počas epidémie prísna disciplína vo všetkých oblastiach platí dvojnásobne pre ľudí s obezitou či diabezitou,“ upozorňuje viceprezident SOA Peter Minárik.

Prevencia

Za nevyhnutné opatrenia pre všetkých ľudí s obezitou a cukrovkou bez ohľadu na vek považuje najvyššiu možnú sociálnu izoláciu, dôsledné a správne nosenie ochranných rúšok, dôkladnú hygienu a dezinfekciu rúk a predmetov. Doplnil, že obézni jedinci a diabetici patria do rizikovej skupiny ohrozenej kriticky vážnym priebehom infekcie COVID-19 aj pred dosiahnutím veku 65 rokov.

Dve tretiny ľudí s kritickým priebehom koronavírusovej infekcie mali obezitu

Údaje z Veľkej Británie poukazujú na fakt, že viac ako dve tretiny ľudí s kritickým priebehom koronavírusovej infekcie mali nadmernú hmotnosť. „Nedávne skúsenosti z Talianska potvrdzujú, že 99 percent úmrtí bolo u pacientov s pridruženými ochoreniami, ktoré úzko súvisia s obezitou – diabetes mellitus druhého typu, artériová hypertenzia, nádorové ochorenia,“ uviedla SOA.

Zdravá strava a obezita

Zásadným opatrením na prevenciu ochorenia je podľa odborníkov nefajčiť, výživa by mala byť zdravá a kaloricky primeraná a potraviny by mali byť čerstvé. Konzumovať treba predovšetkým dostatok zeleniny, ovocia, strukovín, celozrnných obilnín, orechov a rastlinných semien. Zo živočíšnych potravín sú vhodné predovšetkým ryby a nízkotučné mliečne výrobky.

Prečítajte si tiež:
Január je mesiac kreativity. Viete, ako ju rozvíjať a naplno využiť?

Pitný režim

Podľa odborníkov netreba zabúdať ani na správny pitný režim. Vhodná je najmä voda, ovocné alebo zeleninové šťavy bez dodatočne pridaných cukrov a nesladené bylinné čaje. Nevhodné sú alkoholické nápoje.

„Významnou zložkou udržiavania dobrej fyzickej i mentálnej kondície a podpory imunity je každodenný výdatný pohyb a cvičenie,“ pripomína odborná garantka Centra pohybovej aktivity Slovenskej akadémie vied, Barbara Ukropcová.

Obezita a aktivita

V súčasnosti sú možnosti fyzickej aktivity obmedzené, cvičiť sa však dá aj doma, v záhrade alebo na balkóne.

  • horúčka, teplota nad 38 °C,
  • nádcha,
  • bolesť svalov,
  • sťažené dýchanie,
  • kašeľ,
  • dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti,
  • bolesti kĺbov,
  • bolesti hrdla.

Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc.

Inkubačná doba

Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní. Niektoré krajiny uvádzajú až 27 dní.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií