fbpx
OBJAV ROKA: Vedci vynašli recept na dlhovekosť! Naozaj sa im podarilo objaviť elixír večnej mladosti?

OBJAV ROKA: Vedci vynašli recept na dlhovekosť! Naozaj sa im podarilo objaviť elixír večnej mladosti?

Vedci sa už dlhé roky zaoberajú biologickým procesom starnutia. Veky vekov sa snažia ľudské starnutie spomaliť, zastaviť prípadne úplne zvrátiť. No a tak sa zdá, že sa konečne dopracovali k uspokojivým výsledkom. Skutočne sa dočkáme elixíru dlhovekosti?

Genetic vložili špecifickú molekulu do mitochondrií starých ľudských buniek. Mitochondrie sú bunkové štruktúry, v ktorých sa produkuje energia. Vďaka novému vedeckému prístupu bunky prestávajú starnúť, čiže sa nedostávajú do bodu, v ktorom sa už nemôžu duplikovať.

“Nedávno bolo naznačené, že jedným zo spúšťačov starnutia môže byť strata schopnosti zapnúť a vypnúť naše gény v správnom čase a na správnom mieste,” uviedli autori výskumu. Vďaka dodaniu sírovodíka do mitochondrií umožnili  starým bunkám nadobudnúť schopnosť rozdeľovať sa tak, ako mladšie bunky.

Vedci sú presvedčení o tom, že práve táto zlúčenina stojí za veľkým tajomstvom zastavenia procesu starnutia. “Dúfame, že s použitím týchto molekulárnych nástrojov budeme nakoniec schopní odstrániť starnúce bunky, čo nám umožní zamerať sa na viaceré choroby súvisiace s vekom. Určitým spôsobom je to vzdialená budúcnosť, ale máme za sebou vzrušujúci štart,” dodali výskumníci.

 

Zdroj: https://www.topky.sk/cl/13/1730867/Prelomovy-objav–Vedcom-sa-podarilo-zvratit-starnutie–nasli-konecne-recept-na-vecnu-mladost–

Foto: https://pixabay.com/sk/ru%C4%8Dn%C3%A9-ruky-star%C3%BD-staroba-ipad-2906434/

https://pixabay.com/sk/star%C3%BD-%C4%8Dlovek-%C4%8Das-hodinky-strach-1507781/

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Týchto 7 celebrít vyzerá aj po 15 rokoch mlado a krásne. Vieme, v čom spočíva ich tajomstvo úspechu!
Google+ Linkedin

Umenie mlčať je ťažšie ako schopnosť hovoriť. Mnohí hovoria, lebo nevedia mlčať a mnohí mlčia, lebo nevedia čo povedať. Dať slová na papier umožní neumlčať vypovedané, alebo vypovedať umlčané. Napísané dáva možnosť oživiť premlčané a zvýrazniť nevypovedané. Práve pre to píšem. :)