fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Objav starovekého mesta Lachiš a jeho ďalšie tajomstvá

Máte tip? napíšte nám mailom

Archeológovia objavili základy mestských brán starovekého mesta Lachiš v Izraeli. Mimo iného taktiež objavili dôkazy o spôsoboch cieleného znesväcovania. Mesto ako také bolo objavené už dokonca na počiatku 19. storočia. Ale ešte aj dnešné nálezy nám prinášajú nečakané objavy a fakty.

Mesto Lachiš malo veľmi búrlivú minulosť. Prvá zmienka o tomto významnom starovekom meste pochádza z Amarnských listov. Za vlády prvého z panovníkov Judského kráľovstva Rechav´ama sa stal Lachiš po Jeruzaleme druhým najväčším mestom v Judsku.

Prvou veľkou pohromou, ktorá mesto postihla, bolo silné zemetrasenie v roku 760 pred naším letopočtom. Toto zemetrasenie mesto výrazne poničilo. Neskôr bol Lachiš síce obnovený, ale počas ťaženia novo babylonského kráľa Nebukadnesara II. bol opäť zrovnaný so zemou.

Nové archeologické nálezy odhaľujú aj ďalšie dramatické udalosti. Počas panovania kráľa Chizkijáša v 8. storočí pred naším letopočtom dochádzalo k násilnému presadzovaniu judaizmu a prenasledovaniu uctievačov iných náboženstiev. Svätyne neposlušných boli nekompromisne zbúrané a na skôr sväté miesta nechal kráľ nainštalovať verejné toalety. Prax, ktorá je popísaná aj v Biblii, slúžila podľa archeológov k zámernému znesväteniu týchto miest.

Prečítajte si tiež:
Jsem arogantní Pražák a nestydím se za to! MikeJePan bojuje s odťahovým parkoviskom!

Takže aj keď je už vyše dve storočia toto mesto objavené, stále nás dokáže prekvapovať a priniesť nám nové informácie o tom, čo sa v ňom udialo a aký objav výskumníci našli. Ktovie s čím ešte archeológovia prídu a prekvapia nás. Hádam to bude čím skôr.

Zdroj: Live Science
Obrázky – 1., 2.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií