fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku

Predmety s najväčšou pravdepodobnosťou ukrývali ich židovskí majitelia počas druhej svetovej vojny.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nedávny nález predmetov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ukrývali ich židovskí majitelia počas druhej svetovej vojny, je podľa predstaviteľov mesta Lodž veľmi vzácny objav.

Cenný nález

Úrady v spomenutom meste v centrálnej časti Poľska uviedli, že približne 400 predmetov našli minulý mesiac pri renovácii domu a dvora.

„Obyvatelia, ktorí tieto veci zakopali, tak urobili s najväčšou pravdepodobnosťou v domnienke, že sa pre ne jedného dňa vrátia, že ich budú môcť získať,“ povedal námestník starostu Lodže Adam Pustelnik.

Ukryté predmety

Nález obsahoval napríklad postriebrený riad či predmety dennej potreby. Veci boli zabalené v drevenej škatuli, a pobalené do novinového papiera. Odborníci sa domnievajú, že predmety boli ukryté na začiatku druhej svetovej vojny. Odovzdajú ich mestskému archeologickému múzeu.

Dom, kde boli predmety nájdené, sa nachádza tesne za niekdajšou hranicou bývalého geta. Nemeckí okupanti založili židovskú štvrť v Lodži vo februári 1940 a do augusta 1944 v nej bolo asi 200-tisíc Židov z celej Európy. Väčšina väzňov zomrela tam alebo v koncentračných táboroch.

Viac k témam: Nález
Zdroj: Webnoviny.sk – Objavený židovský poklad z druhej svetovej vojny je veľmi vzácny, našiel sa pri renovácii domu v Poľsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
"Môj Hasky je módna ikona!" Môže si povedať majiteľ tohto psa!
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií