fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Objavili nový koronavírus na prachových časticiach v ovzduší

Objavil sa nový koronavírus na prachových časticiach v znečistenom ovzduší. Či je vírus sa týchto časticiach životaschopný, je predmetom ďalšieho skúmania.

Máte tip? napíšte nám mailom

Talianski vedci objavili nový koronavírus na prachových časticiach, ktoré znečisťujú ovzdušie, informuje The Guardian.

Zatiaľ je otázne, či by tento koronavírus na prachových časticiach mohol byť životaschopný a či by sa dokázal prenášať na väčšie vzdialenosti a infikovať ľudí. Táto zásadná otázka je predmetom ďalšieho výskumu.

O tom, že na severe Talianska bolo ovzdušie do veľkej miery znečistené, je známy fakt. Naskytla sa preto otázka, či znečistené ovzdušie nesúvisí so šírením nového koronavírusu. Talianski vedci odobrali vzorky častíc zo vzduchu v priemyselnej časti v Bergamo. Jednej z najviac znečistených privincií severného Talianska a v týchto vzorkách našli gén špecifický pre koronavírus.

Leonardo Setti z Bolonskej univerzity, ktorý výskum viedol, potvrdil prítomnosť génu a informoval, že je potrebný ďalší výskum, ktorý bude zameraný na to, či sa vírus dokáže v znečistenom ovzduší aj prenášať a infikovať populáciu.

Štatistická analýza Settiho tímu naznačuje, že vyššia úroveň znečistenia ovzdušia by mohla vysvetliť vyššiu mieru nákazy v niektorých častiach severného Talianska pred obmedzením pohybu obyvateľov.

Táto hypotéza je hodnoverná, avšak ešte nie je potvrdená. Vedci upozorňujú, že dôležitosť potenciálneho prenosu koronavírusu vzduchom prostredníctvom prachových častí vo vzduchu bez dôkazov nemožno vylúčiť. Je známe, že dlhodobé vystavenie znečistenému vzduchu poškodzuje zdravie pľúc, čo by mohlo zvýšiť zraniteľnosť ľudí na Covid-19. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
Pandemická komisia prijala opatrenia. Majú sa zatvárať školy, reštaurácie aj bary  
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií