fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obrovské roje púštnych kobyliek mieria do Európy. Môžu spôsobiť katastrofu

Nebezpečné púštne kobylky zamierili do Európy. Roje kobyliek už vyčíňajú na juhu Európy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Obrovské roje púštnych kobyliek spôsobili devastáciu poľnohospodárskych plodín na Sardínii. Nekoľko starostov v regióne už vyhlásilo stav prírodnej katastrofy a vyzvalo na okamžitú akciu.

Ide o najzávažnejšiu inváziu tohto typu v histórii za posledných 70 rokov. Epicentrum tvoria sardínske oblasti Orani, Ottana a Bolotana v Tirso Valley. Kobylky zatiaľ spustošili približne 13-tisíc hektárov pôdy.

Invazívny hmyz prišiel z Blízkeho východu a Afriky, kde už 23 krajín malo podobné problémy s púštnymi kobylkami, kde spôsobili škody obrovských rozmerov.

Je veľmi pravdepodobné, že roje kobyliek budú postupovať aj do iných európskych oblastí.

Cyril Ferrand z Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO)uviedol, že treba urýchlene zaviesť kontrolné operácie a použiť pesticídy, inak by sa situácia mohla vymknúť spod kontroly a štyri milióny ľudí by nevedelo nakŕmiť svoje rodiny.

„Ak nemáme pesticídy, naše lietadlá nemôžu lietať a postrekovať a ak nedokážeme tieto roje zvládnuť, budeme mať veľké škody na úrode,“ uviedol odborník Ferrand.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií