fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obvinenia voči Prigožinovi môžu nahrať úsiliu Kremľa o jeho verejné zdiskreditovanie

ISW sa domnieva, že tieto odhalenia nepovedú k okamžitému odstráneniu Prigožina.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.5.2023 (SITA.sk) – Nedávne obvinenia voči mecenášovi žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenijovi Prigožinovi z toho, že nadviazal kontakt s ukrajinskou spravodajskou službou, by z dlhodobého hľadiska mohli nahrať úsiliu Kremľa o jeho verejné zdiskreditovanie. V najnovšej aktualizácii to uvádzajú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Uniknuté dokumenty

Americký denník Washington Post s odvolaním sa na uniknuté dokumenty uviedol, že Prigožin ponúkol Kyjevu, že prezradí polohu ruských síl výmenou za stiahnutie ukrajinských ozbrojených síl z Bachmutu, kde táto žoldnierska organizácia utrpela veľké straty.

Denník taktiež napísal, že dvaja ukrajinskí predstavitelia potvrdili, že Prigožin niekoľkokrát hovoril s predstaviteľmi obranného spravodajstva, pričom údajne dal ponuku týkajúcu sa Bachmutu „viac ako raz“ a Kyjev to odmietol, pretože ukrajinskí predstavitelia Prigožinovi neveria a domnievajú sa, že nekonal čestne.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Strategická poloha

ISW sa domnieva, že tieto odhalenia nepovedú k okamžitému odstráneniu Prigožina, keďže Wagnerova skupina drží strategickú polohu na frontovej línii v bachmutskom smere.

„Kremeľ pravdepodobne podozrieva alebo vie o Prigožinovej komunikácii s ukrajinskou rozviedkou a pravdepodobne nebol zaslepený správou The Washington Post ani uniknutými dokumentmi amerických tajných služieb,“ uvádza sa v správe.

Prečítajte si tiež:
Prezident Zelenskyj sa stretol s estónskou premiérkou Kallasovou v Žytomyrskej oblasti

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Wagnerova skupina
Zdroj: SITA.sk – Obvinenia voči Prigožinovi môžu nahrať úsiliu Kremľa o jeho verejné zdiskreditovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií