Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obyvatelia goralskej obce Lendak volia tradične v krojoch a rovno na ceste z kostola (video+foto)

Prvú väčšiu vlnu voličov zažila volebná miestnosť v kine pri obecnom úrade krátko pred ôsmou hodinou ráno.

6.4.2024 (SITA.sk) – V jednej z najväčších obcí na Slovensku, v Lendaku v okrese Kežmarok, prišlo za prvú polhodinu volieb v jednom zo štyroch okrskov odvoliť asi tridsať ľudí. Prvú väčšiu vlnu voličov zažila volebná miestnosť v kine pri obecnom úrade krátko pred ôsmou hodinou ráno, keď sa v miestnom kostole skončila ranná svätá omša.

Občania prichádzajú rovno z kostola

Už tradične viacerí Lendačania, najmä starší, prichádzajú do volebnej miestnosti rovno z kostola, viacerí z nich oblečení v miestnom tradičnom kroji. Potvrdil to pre agentúru SITA aj predseda prvého okrsku v Lendaku Anton Nálepka.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Volebná účasť v Lendaku zvykne podľa Nálepku kopírovať priemerné výsledky v krajine. Prví voliči prichádzajú už pravidelne hneď zrána.

Región, kde ľudí živí pôda

„Tu je to ovplyvnené svätou omšou a prácou na poli, lebo toto je región, kde ľudí živí pôda,“ vysvetlil. Urobila tak aj 72-ročná Mária Halčinová, ktorá sa najprv pomodlila v kostole a následne odvolila.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Druhé kolo prezidentských volieb na Slovensku 2024 (fotografie)

„Voľby považujem za svoju povinnosť. Chceme sa mať lepšie,“ povedala pre SITA. Aj osemdesiatdvaročná Žofia Neupauerová zažila už mnoho volieb a snaží sa žiadne nevynechať.

Zobraziť fotogalériu k článku:
V Lendaku chodia voliť v krojoch (fotografie)

„Chodím voliť, aby dobre bolo, aby nám dobre vládli a neklamali nás. Najprv ideme do kostola a s Božou pomocou sem, aby aj oni vládli s Božou pomocou,“ priblížila pre SITA v goralskom nárečí. Z volebnej miestnosti sa už ponáhľala domov pripravovať obed.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/20240406_volby_lendak_fa.mp4

V goralskej obci Lendak, ktorá má približne 5 570 obyvateľov, v prvom kole prezidentských volieb vyhral Ivan Korčok, ktorý oslovil 830 voličov, čo predstavuje 44,48 percenta hlasov. Peter Pellegrini získal 19,82 percenta hlasov, a tesne za ním skončil Štefan Harabin, ktorý dosiahol 18,59 percenta hlasov. Volebná účasť prekročila 48 percent.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Obyvatelia goralskej obce Lendak volia tradične v krojoch a rovno na ceste z kostola (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií